Pandemická situácia na Kysuciach je stabilizovaná. Nemocnica v Čadci ponúka pomoc ostatným krajom

Pomohol vraj lockdown, testovanie aj väčšia zodpovednosť.

Konečne si trochu vydýchli. Nie je to tak dávno, čo Kysuce vystriedali Oravu a v počte pozitívnych na koronavírus na tom boli najhoršie. Čadčianska nemocnica tak kolabovala, že ľudí s COVID-om prestala prijímať. Teraz sa zdá, že pomôcť môže aj ona.

To, že situácia v regióne nie je dobrá, si uvedomili na začiatku leta. Na Kysuciach to potom vyvrcholilo na jeseň krátko pred celoplošným testovaním. Čísla boli mimoriadne zlé.

„Boli sme v úplne čiernych číslach, zdravotníci boli takisto preťažení aj v našej nemocnici, ktorá jednoducho musela reprofilizovať,“ hovorí primátor Čadce Milan Gura.

Kysucká nemocnica prestala prijímať pacientov s COVID-om v polovici novembra a o pomoc prosila aj ďalšie slovenské nemocnice. Začalo sa presúvanie pacientov zo severu na juh. Chorých ľudí z čadčianskej nemocnice najskôr presúvali do nemocnice v rámci Žilinského kraja. Neskôr ich začali voziť aj na väčšie vzdialenosti.

Región hlási úľavu. Pomohol vraj lockdown, testovanie aj väčšia zodpovednosť. Podľa primátora však netreba poľaviť: „Treba sa možno trošku potešiť aj zo včerajšej správy, ktorá bola prednesená na krízovom štábe, že aj nemocnica si môže vydýchnuť a môže prijímať aj iných pacientov.“

„To obdobie je také stabilizované, máme vyťaženosť oddelenia zhruba okolo 60 až 70 %, už to nie je tých 120-150 %, ktoré sme tu zažívali. To bolo hrozné,“ uviedol Martin Šenfeld, riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci.

Nemocnici v tom čase navyše chýbali desiatky zamestnancov. Oveľa pokojnejšie je to podľa riaditeľa aj na covidovom oddelení. Kým pred časom potrebovali pomoc, teraz sú oni pripravení pomôcť druhým.

„Cítili sme veľkú pomoc práve v tom najťažšom období pre nás, tak sme ponúkli aj my ostatným zdravotníckym zariadeniam, že pokiaľ budú mať potrebu, môžu k nám priviezť pacienta s COVID-om po bežnej konzultácii s pánom primárom,“ dodal Šenfeld.

V Žilinskom kraji sa znižuje najmä počet pacientov na kyslíkových lôžkach, ktoré sú tak k dispozícii pre ostatné kraje. Pacientov takto teraz presúva napríklad aj Nitra.

„Preklady pacientov do iných zdravotných zariadení sú realizované na dennej báze. Považujeme to za dôležitý krok najmä vo vzťahu k manažmentu pacientov,‟ uviedla Tatiana Kubinec, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

ČADCA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ZA

Dôležité udalosti