Banská Bystrica organizuje cez víkend dobrovoľné testovanie, testovať sa môžu aj živnostníci

Testovanie zamestnancov zariadení sociálnych služieb na Uhlisku v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Týka sa ľudí, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Banská Bystrica v spolupráci s okresným úradom organizuje tento víkend od 8.00 do 18.00 h dobrovoľné komunitné, resp. cielené, testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie o tom, že nemôžu pracovať z domu.

Dôvodom je, že pracujúci vytvárajú v rámci mesta a okresu najväčšiu mobilitu a v súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácii môžu byť šíriteľmi nákazy COVID-19. Mesto umožní dať sa otestovať aj pre všetkých živnostníkov, ktorí sa zaregistrujú na tomto webe a pred odberom sa preukážu živnostenským oprávnením.

„Komunitné dobrovoľné cielené testovanie je určené pre pracujúcich ľudí, ktorí majú trvalý pobyt alebo miesto výkonu práce v okrese Banská Bystrica, a zároveň majú potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, že nemôžu pracovať z domu. Mesto chce takýmto spôsobom ochrániť svojich obyvateľov a pomôcť k zlepšeniu súčasnej pandemickej situácie v banskobystrickom okrese," informovala média hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Šéf banskobystrickej radnice Ján Nosko je presvedčený, že vzhľadom na zimné počasie a lockdown je toto testovanie určené len pre pracujúcich ľudí prospešnejšie, ako testovanie všetkých obyvateľov.

„Malo by ísť hlavne o zodpovednosť voči kolegom, pracovnému kolektívu a okoliu. Komunitným cieleným testovaním môžeme chrániť personálny kapitál zamestnávateľov, pretože zvýšený počet nakazených zamestnancov na COVID-19 môže spôsobiť kolaps podniku," hovorí Ján Nosko.

Mesto otvorí 12 odberných miest a zo 7 200 dostupných termínov je kapacita aktuálne naplnená na 50 percent. Záujem prejavili zamestnávatelia ako Slovenská pošta, banskobystrický pivovar, či Slovenská agentúra životného prostredia.

Zástupcovia samosprávy a odborníci vyzývajú všetkých, ktorí majú príznaky ochorenia COVID-19, aby ostali doma a na komunitné testovanie nechodili. Záujemcovia by sa nemali prepravovať v skupinách, ale mali by uprednostniť individuálnu dopravu.

„Registrácia na konkrétny čas prostredníctvom rezervačného formulára má prispieť k tomu, aby sa pred odbernými miestami nevytvárali dlhé rady, ľudia sa nezhromažďovali a navzájom sa neohrozovali. Je nevyhnutné naďalej dodržiavať minimálne základné opatrenia: rúška, odstup a dezinfekcia rúk. Ľudia by sa mali teplo obliecť," doplnila hovorkyňa.

Mesto bude priebežne nahlasovať pozitívne testované osoby na RÚVZ Banská Bystrica. Každý otestovaný záujemca dostane písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle metodiky k testovaniu formou antigénových testov.

BANSKÁ BYSTRICA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.