Izrael zaočkoval voči koronavírusu už dva milióny obyvateľov

V krajine však zároveň prudko rastie počet ľudí nakazených novým koronavírusom.

Izrael zaočkoval prvou dávkou vakcíny proti chorobe COVID-19 už viac ako dva milióny svojich obyvateľov. Židovský štát „bude prvou krajinou, ktorá prekoná pandemickú krízu," uviedol vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého cituje agentúra AFP.
Začiatkom januára vyhlásil predstaviteľ izraelského ministerstva zdravotníctva Hezi Lévi, že do konca mesiaca Izrael zaočkuje dva milióny ľudí oboma dávkami vakcíny. Doteraz však obe dávky dostalo len 150.000 osôb, píše AFP.

Netanjahu, ktorý čelí ďalšiemu predvolebnému boju, ako aj súdnemu procesu pre obvinenie z korupcie, sa snaží zdôrazniť svoju rolu pri organizácii očkovacieho programu v krajine, komentuje AFP.

Vakcinačná kampaň v Izraeli odštartovala 19. decembra, medzi prvými zo zaočkovaných bol práve Benjamin Netanjahu. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech. Potrebné je aplikovať dve dávky vakcíny v rozstupe troch týždňov.


Netanjahu nedávno vyhlásil, že Izrael očkuje svojich občanov celosvetovo najrýchlejšie. Podľa AFP v krajine však zároveň prudko rastie počet ľudí nakazených novým koronavírusom - úrady denne evidujú približne 9000 nových prípadov.

Viaceré humanitárne organizácie izraelskú vládu kritizujú, že neočkuje obyvateľov palestínskych území (Predjordánsko a pásmo Gazy) okupovaných Izraelom od roku 1967.
Organizácia za oslobodenie Palestíny (OOP) v pondelok vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby na Izrael vyvinulo tlak a zaistilo, že židovský štát poskytne vakcínu každému Palestínčanovi žijúcemu na okupovaných územiach. Päť izraelských ľudskoprávnych organizácií zároveň predložilo najvyššiemu súdu petíciu, ktorá žiada, aby vláda zaočkovala Palestínčanov, ktorí sú vo väzbe v Izraeli.

JERUZALEM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti