V pražskej nemocnici očkovali okoloidúcich, aby nemuseli vyhadzovať dávky. Registračný systém kolabuje

Deti Francescy a nebohého páru.
Zdroj: AP Photo/Ted S. Warren

Zatiaľ sa im podarilo minúť všetky dávky, nič nemuseli vyhodiť.

Prvé dávky očkovacej látky proti koronavírusu mali byť v Česku určené pre zdravotníkov a najrizikovejšie skupiny, ale v niektorých zdravotníckych zariadeniach dostali zvyšnú vakcínu aj ľudia, na ktorých by prišiel rad až v lete. Látka by sa totiž musela vyhodiť, napísal v piatok portál Novinky.cz.

Denníku Právo sa ozvala mladá žena z Prahy, ktorú v nedeľu 10. januára v pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici (VFN) zaočkovali proti COVID-19, aj keď nepatrí k rizikovej skupine ani nepracuje v nemocnici.

„Zavolala mi to kamarátka, ktorá išla náhodou okolo očkovacieho centra. Zdalo sa mi to neuveriteľné, ale povedala som si, že za skúšku nič nedám," uviedla Právu žena pod podmienkou zachovania anonymity. V nemocnici naozaj dostala prvú dávku vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech.

Žena si vystála rad a preukázala sa kartou poistenca. „Pochopila som, že vakcína sa musí do určitého času po rozmrazení spotrebovať. Myslím si, že tým zachránili mnoho vakcín pred vyhodením," dodala.

Vakcíny od Pfizeru sa musia skladovať pri teplote mínus 70 stupňov Celzia, po rozmrazení však môžu byť päť dní v bežnej chladničke, pri izbovej teplote vydržia okolo päť hodín.

Hovorkyňa VFN Marie Heřmánková pre Právo povedala, že nevie o tom, že nemocnica očkovala ľudí takpovediac "z ulice". Vysvetlila však, že nemocnica zatiaľ nemá žiadny centrálny register očkovaných a kým nevznikne, sama si zostavuje zoznamy záujemcov o očkovanie, pričom postupuje podľa odporúčaní ministerstva zdravotníctva.

„Na prvom mieste sú, samozrejme, pracovníci z takzvanej prvej línie," zdôraznila Heřmánková s tým, že už zaočkovali aj členov pražských záchranných zložiek a pracovníkov Ústavu hematológie a krvnej transfúzie v Prahe.

Nemocnica sa podľa hovorkyne snaží, aby ani jedna dávka vakcíny nevyšla nazmar - a zatiaľ sa jej podarilo všetky dávky vyočkovať, žiadnu nemuseli vyhodiť.

Systém registrácie na očkovanie kolabuje

V Česku majú problém so systémom určeným na registráciu na očkovanie proti koronavírusu pre osoby staršie ako 80 rokov. Ako uviedli novinky.cz, nielenže sa nedá zaregistrovať, ale v piatok ráno spadol aj celý web ministerstva zdravotníctva. Dostupná nie je ani linka 1221, ktorú využívajú dôchodcovia, ktorí nemajú alebo nevedia pracovať s počítačom.

Je to už druhý prípad v krátkej dobe, kedy štát nedokáže zorganizovať registráciu do svojho systému.

Zásoby vakcín už došli

V Českej republike podľa rezervačného webu došli zásoby vakcín proti koronavírusu. Ďalšie budú až za niekoľko dní. Termín na očkovanie zatiaľ dostalo približne 2000 ľudí, zvyšok musí čakať.

Zaregistrovať sa ale stihlo 44-tisíc ľudí, potom systém zlyhal, uviedol portál tn.cz.

V ideálnom prípade by sa postupne malo na vakcináciu zaregistrovať 440 000 seniorov starších ako 80 rokov. Podľa ministerstva zdravotníctva by mali byť zaočkovaní do februára.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti