Pfizer znižuje dodávky vakcín. Pocítia to všetky európske krajiny

Nezvestná Iveta.
Zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Spoločnosť totiž navyšuje svoje výrobné kapacity.

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer dočasne zníži dodávky svojej vakcíny proti chorobe COVID-19. Navyšuje totiž svoje výrobné kapacity, aby túto očkovaciu látku mohla dodávať na trh vo väčších objemoch. Podľa agentúry AFP o tom v piatok informovali nórsky zdravotný úrad (FHI).

Dočasné zníženie objemu dodávok pocítia všetky európske krajiny. „Zatiaľ nie je jasné, ako dlho potrvá, kým spoločnosť Pfizer dosiahne svoju maximálnu výrobnú kapacitu," uviedla AFP s odvolaním sa na FHI. Úrad dodal, že výrobná kapacita má stúpnuť z 1,3 na dve miliardy dávok vakcíny ročne.

FHI neposkytol žiadne podrobné údaje o dodávkach do Európy ako celku. Nórsko napríklad dostane na budúci týždeň 36 075 dávok, čo je pokles z predtým očakávaných 43 875 dávok. To znamená zníženie objemu dodávok o 17,8 percenta.

Na vykrytie tohto schodku v dodávkach Nórsko využije časť dávok očkovacej látky, ktoré si preventívne odložilo, keď dostalo svoj prvý prídel.

Porovnanie vakcín proti koronavírusu: Líšia sa účinnosťou i dávkovaním

Aj keď táto škandinávska krajina nie je členom EÚ, je s ňou úzko prepojená v mnohých oblastiach, vrátane obstarávania vakcín proti chorobe COVID-19, o ktorých vyjednáva Brusel.

Účinnosť očkovacej látky od spoločností Pfizer/BioNTech v záverečnej fáze klinických skúšok dosiahla 95 percent. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Touto vakcínou sa už očkuje v Severnej Amerike, krajinách EÚ a niekoľkých ďalších štátoch.

USA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti