Premiér Matovič dáva za príklad efektívneho testovania nitriansku automobilku

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Pozititu sa tam podarilo znížiť o 56 percent.

Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie na koronavírus je mimoriadne efektívny a rýchly nástroj na vyhľadávanie pozitívnych a zamedzenie šíreniu nákazy ďalej. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uvádza predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO). Premiér zverejnil status niekoľko hodín pred plánovaným rokovaním vlády, ktorá má rozhodnúť, či sa od budúceho víkendu uskutoční celoplošné testovanie alebo pôjde o cielenú akciu zameranú na konkrétne regióny či komunity.

Matovič prostredníctvom príkladu zo závodu Jaguar Land Rover poukazuje na to, že po týždni opakované testovanie dokázalo znížiť pozitivitu testovaných o 56 percent. "To je, mimochodom, rovnaký percentuálny pokles ako pri testovaní na Orave a celoplošnom testovaní začiatkom novembra," dodal premiér.

Šéf exekutívy naďalej presadzuje celoplošné testovanie i napriek inému stanovisku odborníkov a časti koaličných partnerov. V piatok (15. 1.) po rokovaní vlády, ktorá definitívne neuzavrela otázku podoby testovania v najbližšom období, Matovič zdôraznil, že svoje stanovisko nemení. Nechcel však naznačiť, či v diskusii prevažuje jeho argumentácia alebo názory oponentov. Samosprávam však odkázal, aby sa poctivo pripravovali na testovanie.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík, ktorý za stranu SaS vyjadril jednoznačné odmietnutie celoplošného testovania, v piatok oznámil, že na rokovaní sa výrazne priblížili k rozumnému kompromisu. Líderka strany Za ľudí, podpredsedníčka vlády a ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová uviedla, že sa na rokovaní nedohodli na materiáli, ktorý sa im predostrel. Návrh novej verzie uznesenia mali dostať ministri ešte v piatok večer, tak, aby si ho mohli preštudovať a zaujať stanovisko do popoludňajšieho rokovania vlády. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak ako zástupca ďalšej koaličnej strany Sme rodina verí, že sa popoludní podarí dosiahnuť konsenzus a nastaviť jasné pravidlá.

Druhé kolo v automobilke

Na druhom kole testovania na ochorenie COVID-19 v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover, ktoré sa konalo 14. a 15. januára, sa zúčastnilo 4283 ľudí. Z nich bolo 34 pozitívnych, čo predstavuje 0,79 percenta. Ako o tom informovala manažérka pre firemné záležitosti Jaguar Land Rover Miroslava Remenárová, je to v porovnaní s minulým týždňom pokles o viac ako polovicu.

Z celkového počtu pozitívne testovaných boli 12 zamestnanci závodu, čo predstavuje 0,57 percenta, ďalších 22, čo je 1,02 percenta, mali dodávateľské firmy, ktoré vykonávajú činnosť priamo v areáli. Počas prvého kola testovania 7. a 8. januára otestovali v priestoroch automobilky v nitrianskom priemyselnom parku 4368 zamestnancov podniku i dodávateľských spoločností. Antigénové testy odhalili medzi pracovníkmi Jaguaru 38 pozitívnych prípadov a u zamestnancov dodávateľských firiem 40 prípadov.

"Pri príprave testovania aj počas neho sme aktívne komunikovali s mestom, okresným krízovým štábom, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Nitre aj s tímom predsedu vlády. Kolektívny prístup a koordináciu vnímame ako kľúčový pri krokoch zabezpečujúcich ochranu zdravia ľudí. Počas týchto dvoch dní sme začali testovať aj aplikáciu TrustOne po koordinácii s mestom Nitra," uviedol výkonný riaditeľ Jaguar Land Rover Slovakia Russell Leslie.

V závode stále zostávajú v platnosti prísne opatrenia na predchádzanie šíreniu pandémie vrátane kontroly negatívnych výsledkov. Popri kolektívnom testovaní automobilka aj naďalej zabezpečuje individuálne testovanie priamo v závode.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti