Nečakaná situácia v Harmanci. Antigénové testy ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného

Andrea David pretvára filmové scény
Zdroj: TASR

Odborníci aj ministerstvo zdravotníctva sa zhodujú, že ide o anomáliu.

Začiatkom tohto týždňa obletela celé Slovensko správa, že v Harmaneckých papierňach antigénové testy označili až 46 percent pozitívne testovaných zamestnancov. Firma ich okamžite poslala do karantény a všetkým pozitívnym na vlastné náklady zabezpečila pretestovanie PCR testom.

Ich výsledky šokovali firmu, odborníkov aj ministerstvo zdravotníctva. PCR testy totiž ukázali, že všetci pozitívni z antigénových testov sú vlastne negatívni. Informáciu priniesol Denník E.

Ako sa to mohlo stať, si zatiaľ nevie nikto vysvetliť. No všetci kompetentní svorne odkazujú, že jednoznačne musí ísť o anomáliu a antigénové testovanie netreba v žiadnom prípade zatracovať.

„Testovanie formou antigénových testov stále považujeme za účinný nástroj pri zachytení infekčných ľudí a to aj v kombinácii následným nariadením povinnej domácej izolácie," takto okomentovalo harmanecký prípad pre portál ministerstvo zdravotníctva.

„Najhoršie by bolo, ak by preto ľudia prestali dôverovať antigénovým testom. Dôsledky by boli pre krajinu zdrvujúce. Presnejšiu sú síce vždy PCR testy, no veľký význam majú v boji voči epidémii aj lacnejšie a rýchlejšie antigénové testy," povedal zas aplikovaný matematik Richard Kollár z iniciatívy Veda pomáha s obavou, že harmanecké výsledky sa môžu stať zdrojom konšpirácií. Podľa neho sa podobný prípad už vyskytol aj v Španielsku.

Doteraz firma nezverejnila, akú značku antigénových testov použila a či nebola napríklad chybná jedna celá šarža.

V sobotu podvečer predseda vlády Igor Matovič na sociálnej sieti uviedol, že nejde o testy, ktoré sa používajú pri celoplošnom testovaní. Chce tak podľa jeho slov predísť rečiam, že antigénové testovanie je zbytočné.

„Pravda je taká, že v Harmanci testovali testami Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní," napísal Matovič.

AG TESTY (vraj) ZLYHALI V Harmaneckých papierňach, a.s. sa rozhodli pretestovať zamestnancov AG testami. Najali si...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 16. januára 2021

HARMANEC/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.