Minulý týždeň mali alarmujúce čísla, a tak testujú znova. Takto to teraz vyzerá v Nitre a Košiciach

Zatiaľ prichádzajú dobré správy.

Ďalší deň druhého kola regionálneho testovania majú za sebou v Košiciach i v Nitre. K mestu pod Zoborom sa pridali už aj obce v okrese. Na miestach, kde boli v minulom týždni alarmujúce čísla pozitívnych obyvateľov bola situácia od rána pokojná. Dobré správy prišli aj z nitrianskej automobilky. Počet infikovaných na koronavírus vo fabrike i v okolitých firmách výrazne poklesol.

V Hruboňove namerali minulý víkend pozitivitu 6,19 percenta, čo z tejto obce urobilo najzamorenejšie miesto v okrese. Ľudia spozorneli a pocítili to aj pri dnešnom testovaní.

„Sú opatrnejší, my sa snažíme tiež troška viac dodržiavať pravidlá, väčšie rozostupy, aj viac ako dva metre, aby naozaj sme boli v bezpečí aj my, aj ostatní, ktorí sa prídu otestovať," priblížil Jaroslav Fabo z tamojšieho odberného miesta.

Kým pred pár dňami tu bola pozitivita vysoká už od skorého rána, dnes krátko pred obedom to bolo inak.

„Nemáme ešte nikoho, čiže zatiaľ je nulová. To je veľmi dobrá správa pre nás, pre všetkých," tešil sa Fabo.

Až 5,69 percenta nakazených mali pred týždňom v Žitavciach. Na odberovom mieste sa práce chopil aj starosta. Zahalený v ochrannom obleku a v rúšku pôsobil nenápadne. Ľudia ho napriek tomu identifikovali.

„Spoznávajú ma podľa hlasu. Ja zvyknem s každým srandovať, takže mal by som tu byť, pretože, robíme to pre ľudí," vysvetlil starosta Žitaviec Stanislav Strieška.

Počas testovania sa na mnohých miestach dlho nečakalo, ľudia chodili na odbery priebežne.

„Žiadne rady, vidíte, nič. Myslím si, že čísla budú tento týždeň už oveľa lepšie," veril starosta obce Telinca Róbert Szurdi.

Počet pozitívnych poklesol v piatok o polovicu aj v Nitre.

Druhé kolo plošného testovania v Košiciach sa začalo takpovediac zľahka a ľudí na testovanie v sobotu prišlo menej ako minulý týždeň. V celom meste je k dispozícii 61 odberných miest a 110 tímov.

Už prvé kolo testovania vraj pomohlo zmierniť nápor v košických nemocniciach. Ďalšie zlepšenie situácie si sľubujú aj po tomto víkende.

„Veľmi to môže pomôcť, hlavne celému zdravotníckemu pesronálu v nemocniciach, ktorí sú prvej línii," povedal lekár a člen odberového tímu Edvin Berger.

Reportáž nakrútili Jakub Takáč a Jozef Demeter:


NITRA, KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti