Deväťdňové testovanie od pondelka: Do práce či do prírody potrebujete od 27. januára negatívny test

Alexej Navaľný v lietadle do Ruska.
Alexej Navaľný v lietadle do Ruska. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Rokovanie o spôsobe testovania prebiehalo niekoľko dní.

Zákaz vychádzania bude spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním na koronavírus. Po mimoriadnom nedeľňajšom rokovaní vlády to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), zároveň oznámil, že skríning by mal byť základom pre ďalšie cielené testovanie v jednotlivých okresoch.

Od pondelka 18. až do 26. januára tak bude na Slovensku prebiehať tzv. celoplošné skríningové testovanie. Testovanie nebude povinné, minister zdravotníctva Marek Krajčí však povedal, že vláda chce poprosiť obyvateľov SR o pretestovanie. „Môžu využiť rôzne možnosti, kde sa otestovať buď antigénovými alebo PCR testami. Prosíme o pomoc samosprávy, ktorým finančne i materiálne pomôžeme, dodáme testy, aby zabezpečili možnosť svojim obyvateľom sa dať otestovať," dodal Krajčí. Uistil, že testov je dostatok.

Pre ľudí s negatívnym testom budú následne platiť výnimky zo zákazu vychádzania. Ten sa totiž sprísni 27. januára. Bez negatívneho testu sa napríklad nebude dať dostať do práce alebo do prírody. V prípade pobytu v prírode budú mať výnimku deti do 15 a seniori nad 65 rokov. Testovania sa nemusia zúčastniť ľudia, ktorí už absolvovali obe očkovacie dávky, majú potvrdenie, že prekonali COVID-19 za posledných 90 dní alebo majú preukaz ŤZP.

Ľudia bez negatívneho testu budú môcť naďalej vykonávať životne dôležité činnosti.

Kompletný prehľad všetkého, čo môžete alebo nemožete robiť po 27. januári bez testu nájdete tu.

Krajčí takisto avizoval, že po celoplošnom skríningu by sa Slovensko malo rozdeliť podľa výsledkov na 37 horších a 36 lepších okresov - v horších sa bude plošný skríning opakovať a v období medzi 3. a 7. februárom bude potrebné sa opäť preukázať negatívnym testom. "Tie okresy, ktoré na tom budú lepšie, sa od 3. februára vrátia akoby do stavu, ktorý je v súčasnosti," dodal.

Zároveň však minister povedal, že testovanie v kombinácii s ďalším pozitívnym efektom zákazu vychádzania upraví epidemiologické podmienky tak, že od 1. februára už bude možné uvoľňovať opatrenia vrátane otvárania škôl.

Odberové miesta budú podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) za každý vykonaný test dostávať päť eur. Ak vyrieši technický problém z hľadiska štátnej pomoci, tak garantuje, že zamestnávateľ dostane zadarmo testy do svojej firmy a preplatené náklady na jeden test vo výške 3 až 3,50 eura. „Vidím svetlo na konci tunela, keď budeme postupovať takýmto spôsobom, tak na Veľkú noc budeme môcť stráviť svoj čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili," hovorí minister práce.

Za uznesenie vlády hlasovali všetci členovia okrem Veroniky Remišovej. „Máme iný názor na celoplošné testovanie, nie je to politický spor, ale rozdielne názory na najlepšie riešenie," uviedla Remišová na Facebooku. Schválenému plánu vyčíta najmä to, že je celoslovenský a nezameriava sa iba na problémové okresy.

BRATISLAVA/TASR, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.