V Nitre sa znížilo percento pozitivnych o polovicu, v Banskej Bystrici odhalili cez víkend iba 72 pozitívnych

Raketa bola vypustená z krídla upraveného Boeingu 747-400 s názvom Cosmic Girl.
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

V oboch okresoch sa konalo plošné testovanie.

Nižší počet ľudí i nižšie percento pozitivity je výsledkom druhého kola testovania na ochorenie COVID-19 v Nitre. Od piatka (15. 1.) do nedele sa otestovalo 40.948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas na sociálnej sieti.

Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43.716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. "Podstatné je, že pozitivita v našom meste klesla za jeden týždeň o polovicu. Dúfam, že klesajúci trend zachováme," uviedol primátor. V krajskom meste sa testovalo na 42 odberových miestach.

"Čas čakania sa skrátil na minimum nielen vďaka zvýšeniu počtu odberných miest, ale aj vďaka aplikácii TrustOne, ktorá bola počas druhého kola nasadená na väčšine odberných miest a reálne ju využilo viac ako 36.000 ľudí," konštatoval primátor. Testovanie v Nitre ukončili o 17. hodine.

V obciach okresu Nitra sa na niektorých miestach testuje v nedeľu až do 20. hodiny. Podľa prednostky Okresného úradu v Nitre Evy Hajdamárovej do 12. hodiny v celom okrese otestovali 12.324 ľudí, z nich 181, čo je 1,47 percenta, malo pozitívny test.

"Od piatka do nedele poludnia to je spolu 77.578 osôb, z nich malo 939 pozitívny test, čo predstavuje 1,21 percenta," uviedla pre TASR. V prvom kole testovania v uplynulom týždni sa v Nitrianskom okrese zúčastnilo na plošnom testovaní antigénovými testami celkovo 95.558 ľudí, z nich bolo pozitívnych 2329, čo je 2,44 percenta. Zdravotníkom podľa Hajdamárovej teraz vypomáhalo 150 príslušníkov Ozbrojených síl SR, v sobotu 19 a v nedeľu 16 vojenských zdravotníkov. K tomu aj zdravotníci Hasičského a záchranného zboru SR.

Tretie kolo testovania na ochorenie COVID-19 bude v okrese Nitra počas nasledujúceho víkendu. V pracovnom týždni budú k dispozícii bezplatné testovacie miesta vo fakultnej nemocnici, v kasárňach pod Zoborom, v budove Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Nitra, v press centre na Agrokomplexe. Platené mobilné odberné miesta budú k dispozícii na atletickom štadióne a v amfiteátri na Agrokomplexe.

Mestá a obce v Nitrianskom okrese pristúpili k celoplošnému testovaniu pre kritickú pandemickú situáciu v regióne. Od pondelka 11. januára preto na území okresu platí sprísnený zákaz vychádzania. Bez negatívneho testu na nový koronavírus nie staršieho ako sedem dní nie je možné chodiť do zamestnania ani do prírody, iba do najbližších potravín, drogérie a lekárne. Polícia sprísnila kontroly, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákazu vychádzania.

Banská Bystrica cez víkend otestovala 8459 ľudí, 72 je pozitívnych

Na dobrovoľnom cielenom komunitnom testovaní na ochorenie COVID-19 v Banskej Bystrici sa počas víkendu zúčastnilo 8459 ľudí, z toho 72 je pozitívnych. Informovala o tom v nedeľu večer Dominika Mojžišová z tlačového oddelenia mesta.

Na dobrovoľnom testovaní sa počas soboty (16. 1.) zúčastnilo 4645 ľudí, z toho 34 je pozitívnych. V nedeľu v meste otestovali ďalších 3814 záujemcov, pozitívnych je 38. „Na základe ohlasov zo strany testovaných aj testujúcich tento testovací víkend vnímam pozitívne," uviedol banskobystrický primátor Ján Nosko.

Pre chladné počasie a skúsenosti z celoplošných testovaní v záujme predísť tvorbe dlhých radov pred odbernými miestami sa samospráva rozhodla využiť online rezervačný systém. Vďaka nemu sa záujemcovia mohli na testovanie objednať nielen na konkrétne miesto, ale aj čas, o čom im prišli aj spätná SMS a e-mail.

„Počas víkendu fungovalo 18 odberných tímov. V zálohe sme mali aj ďalšie personálne kapacity, takže v prípade zvýšeného záujmu sme boli schopní kedykoľvek pridať ďalší odberový tím. Pokiaľ je na to dostatočný čas, dá sa takéto testovanie pripraviť komfortne. Myslím si, že je to aj vďaka rezervačnému systému, a v prípade ďalšieho testovania sme pripravení zvládnuť to podobne ako tento víkend," dodal prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Mesto pod Urpínom v spolupráci s Okresným úradom Banská Bystrica organizovalo počas tohto víkendu od 8.00 h do 18.00 h dobrovoľné komunitné testovanie na ochorenie COVID-19. Určené bolo pre pracujúcich, ktorí majú trvalý pobyt alebo miesto výkonu práce v okrese Banská Bystrica a zároveň majú potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, že nemôžu pracovať z domu. K dispozícii mali 12 odberových miest, prevažne v základných školách. Vďaka tomuto kroku sa mestu podarilo vyčleniť pozitívne testovaných pracujúcich ľudí, ktorí doteraz nepracovali z domu a fyzicky chodili do zamestnania medzi svojich kolegov.

NITRA, BANSKÁ BYSTRICA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.