Zdravotníci majú problém získať plnú covidovú PN-ku, najviac prípadov je v ružinovskej nemocnici

Nemocnica v bratislavskom Ružinove.
Nemocnica v bratislavskom Ružinove. Zdroj: FOTO TASR - Štefan Puškáš

Nárok majú iba vtedy, ak im zamestnávateľ potvrdí infikovanie počas práce.

Získať nárok na náhradu vo výške 80 percent vymeriavacieho základu počas práceneschopnosti v súvislosti s ochorením COVID-19 býva často pre zdravotníkov problém, upozornilo Lekárske odborové združenie.

Nárok na náhradu zdravotník získa len ak zamestnávateľ potvrdí zamestnancovi, že sa infikoval počas výkonu svojej práce. „Je nepochopiteľné a hlavne neakceptovateľné, že v čase preplnených nemocníc sa stretávame s tým, že vedenie nemocnice odmietne dať toto potvrdenie," poukázal predseda Základnej odborovej organizácie LOZ ružinovskej nemocnice Miroslav Mendel.

Odmenou pre zdravotníka, ktorý ochorie pri svojom povolaní, je tak len 55 percent jeho vymeriavacieho základu počas nutnej práceneschopnosti.

Zdroj: TASR/AP

Najviac prípadov evidujú práve v ružinovskej univerzitnej nemocnici. Mendel dodal, že na výzvu LOZ, v ktorom žiadalo vedenie UNB o riešenie situácie, dostalo LOZ odpoveď, podľa ktorej vedenie UNB chce vyjsť v ústrety infikovaným zdravotníkom, ale potrebuje usmernenie ministerstva zdravotníctva, aby nevznikol v budúcnosti problém pri uplatňovaní si nárokov vyplývajúcich z choroby z povolania.

„Veríme, že všetci riaditelia nemocníc obdržia zo strany ministerstva zdravotníctva usmernenie v čo najkratšom čase, aby sa nepríjemná situácia vyriešila a zdravotnícki pracovníci dostali to, na čo majú podľa zákona nárok," poukázal Mendel.

Pripomenul, že keď zdravotník skončí na PN s ochorením COVID-19, karanténnu PN musí často podstúpiť aj manžel či manželka a výpadok príjmu danej rodiny je zásadný.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pn

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.