Sulík vysvetľuje, prečo podporil celoplošné testovanie a čo za to dostal od Matoviča

Strana tvrdí, že napriek testovaniu, vidia zrozumiteľný plán, ktorého sa vláda začne držať.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) po včerajšom (16. 1.) rozhodnutí vlády vyhlásila, že plošné testovanie podporila poslednýkrát.

„Bojovali sme proti celoplošnému testovaniu, ktoré sme zažili v novembri. Na vláde máme len troch ministrov zo 16. Mali sme na výber zaujať principiálny postoj a bola by to pre nás veľmi komfortná pozícia, avšak svet by nebol lepší. Alebo sme mohli zaujať pragmatický postoj, to znamená, dať si podmienky pre náš súhlas, teda vylepšiť to uznesenie, a to sme urobili," uviedol predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Deväťdňové testovanie od pondelka: Do práce či do prírody potrebujete od 27. januára negatívny test

SaS navrhla natiahnuť testovanie na celý tento týždeň, pričom test bude platiť desať dní. Presadzovali ďalšie kolá plošného testovania len v najzasiahnutejších ohniskách, čo navrhujú už od novembra.

Žiadali výnimky zo zákazu vychádzanie pre ZŤP, deti a dôchodcov, rozšíriť testovanie na mobilných odberových miestach, dobrovoľné testovanie u zamestnávateľov, testovanie v okresoch a COVID Automat od 7. februára.

Podľa SaS je dôležité, že napriek testovaniu, ktoré budú musieť absolvovať viacerí kvôli práci, vidíme zrozumiteľný plán, ktorého sa vláda začne držať.

„To súvisí aj s otváraním škôl. Zmysel podporiť uznesenie sme videli aj v snahe vrátiť deti čo najskôr do škôl. Je nevyhnutné, aby sa začali učiť prezenčne a mohli sme dopriať našim žiakom kvalitné vzdelávanie. Máme pred sebou jasný cieľ, ktorého zrealizovateľnosť sa pomaly blíži, a to, že v najmenej zasiahnutých okresov sa začnú školáci vracať do školských lavíc," doplnil podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.

Kompletný prehľad všetkého, čo môžete alebo nemôžete robiť po 27. januári bez testu

Za uznesenie vlády hlasovali všetci členovia okrem Veroniky Remišovej. „Máme iný názor na celoplošné testovanie, nie je to politický spor, ale rozdielne názory na najlepšie riešenie," uviedla Remišová na Facebooku. Schválenému plánu vyčíta najmä to, že je celoslovenský a nezameriava sa iba na problémové okresy.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti