Hlavný rabín Tel Avivu mal pozitívny test na COVID po tom, čo dostal dve dávky vakcíny

Očkovacie centrum v košickej nemocnici.
Zdroj: Profimedia.sk

Uznávaný rabín pri tejto príležitosti prehovoril k izraelskému národu, ktorý vyzval na trpezlivosť.

Hlavný rabín Tel Avivu a predseda pamätníka holokaustu Jad vašem v Jeruzaleme Jisra'el Me'ir Lau bol pozitívne testovaný na COVID-19 aj potom, čo dostal dve dávky vakcíny.

Uviedol to jeho vnuk na Twitteri, pričom dodal, že Lau (83) sa nakazil od svojej manželky, ktorá sa pred týždňom stretla s infikovanou osobou. Informoval o tom portál Israel National News, ktorý dodal, že Laua zaočkovali dvomi dávkami vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Rabín je v domácej karanténe a podľa vnuka je jeho aktuálny zdravotný stav dobrý, vraj sa „cíti skvele".

„Vďaka Bohu nemám žiadne bolesti. Dodržiavam všetky nariadenia v domácej karanténe a modlím sa. O tom, že mám COVID som sa dozvedel 5 dní po očkovaní druhou dávkou vakcíny, no zrejme som sa nakazil ešte predtým," uviedol rabín v pondelok ráno v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Galei Yisrael.

Uznávaný rabín pri tejto príležitosti prehovoril k izraelskému národu, ktorý vyzval na trpezlivosť.

„Už takmer rok pozorujem, ako pandémiu mnohí ľudia berú na ľahkú váhu a nerozumiem tomu. Ide o ľudské životy. Miesto toho, aby sme sa snažili to čo najskôr prekonať, zbytočne to naťahujeme za cenu mnohých životov," vyhlásil Lau.

Prípad rabína Laua pre vedcov nie je až takým prekvapením a keďže sa nakazil v čase, keď si jeho telo ešte nestihlo vytvoriť protilátky, nie je dôvod na paniku. Po očkovaní trvá približne 10 - 14 dní, kým sa v tele vytvorí dostatočná hladina protilátok, ktoré chránia pred vírusom. Pri očkovaní počas epidémie tak neustále hrozí, že očkovaná osoba ochorie skôr, než sa v organizme vytvoria ochranné protilátky.

Jisra'el Me'ir Lau patrí medzi najvplyvnejších Izraelčanov. Predtým pôsobil v rokoch 1993 až 2003 ako hlavný izraelský rabín Aškenázi. V roku 2005 mu udelili Izraelskú cenu za jeho celoživotný prínos izraelskej spoločnosti a štátu. Lau sa narodil v roku 1937 v poľskom meste Piotrków Trybunalski. Prežil peklo koncentračného tábora Buchenwald, kde ho ako 8-ročného v roku 1945 oslobodila americká armáda.

Prvú dávky vakcíny dostali v Izraeli už zhruba dva milióny ľudí a druhá dávka bola podaná už štvrť milióna ľuďom. Podľa aktuálnych údajov bolo zaočkovaných už 75 percent všetkých osôb nad 65 rokov.

Mesiac po začatí hromadného očkovania proti novému druhu koronavírusu v Izraeli sa vďaka vakcíne počet novonakazených výrazne znížil.


TEL AVIV/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rabín

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.