Kedy sa uvoľnia opatrenia, otvoria obchody a školy? Minister Krajčí naznačil možný dátum

BLACK FRIDAY_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Ak sa bude ustupovať od covidového automatu, Marek Krajčí je ochotný skončiť ako minister zdravotníctva.

Epidemiologická situácia na Slovensku je veľmi vážna, každým dňom nám stúpajú počty hospitalizovaných. V nemocniciach je aktuálne 3 392 ľudí s covidom alebo s podozrením na koronavírus. Žiaľ, na umelej pľúcnej ventilácii máme rekordných 297 pacientov a ďalších 244 na Jednotkách intenzívnych starostlivostí. V našich nemocniciach je viac ako 500 pacientov v kritickom stave, uviedol to dnes minister zdravotníctva Marek Krajčí v relácii v Rádiu Expres.

„Museli sme sa zamerať na to, čo s tým ďalej urobíme," uviedol Krajčí. Covid automat nás hodil do čiernej farby. „My by sme naozaj teraz mali sedieť a nechodiť ani do práce," dodal Krajčí. Aby sme sa posunuli z čiernej do bordovej zóny, potrebujeme podľa neho zaniesť systém kontinuálneho testovania.

„Teraz určite zachytíme aspoň 50 percent infekčných ľudí, to je obrovská pomoc v boji s pandémiou a zníži sa aj nápor na nemocnice," uviedol minister. Dôležité podľa neho je, aby sme sa všetci pretestovali. A polovica horších regiónov sa pretestuje ešte raz.

„My sa potrebujeme dostať pod číslo 2 500, aby sa obnovila starostlivosť a obnovili sa plánované zákroky v nemocniciach," dodal minister.

Minister prezradil, že ak všetko dobre pôjde, s veľkou pravdepodobnosťou by sme 1. februára mohli byť v bordovej zóne, mohli by sa nám otvoriť školy, dokonca aj obchody.

Vláda v nedeľu vyzvala ľudí, aby sa dali testovať. V momente, ako sa o tom začalo hovoriť, online systém na objednávanie zlyhal a bol až do pondelkového poludnia nedostupný. Minister vysvetlil, že počas tlačovej konferencie sa až pol milióna ľudí pokúšalo objednať na testy. Šéf rezortu radí, že ak sa nedokážete objednať telefonicky alebo online, treba ísť na odberné miesto osobne.

Oddnes sa začína celoplošný skríning. Tu nájdete zoznam všetkých odberných miest

Krajčí pripustil, že tvrdý lockdown tu mal byť už dávno. Aj on ho presadzoval. Ak sa bude ustupovať od covidového automatu, Marek Krajčí je ochotný skončiť ako minister zdravotníctva.

„Poviem, že ak chce niekto iný viesť zdravotníctvo, nech to ide urobiť," povedal. Keď pred sviatkami vláda neprijala tvrdé opatrenia, niektorí ľudia z konzília odborníkov podľa neho plakali. „Keď si na to spomeniem, je mi z toho úzko," povedal. To, že vtedy vláda nerozhodla tak, ako navrhol, mu je ľúto.

Ako napredujeme s očkovaním?

Tento týždeň by sa malo očkovať denne 6-tisíc, budúci 8-tisíc ľudí, povedal minister. Oddnes mobilné tímy očkujú aj klientov domovov sociálnych zariadení. Štvrtá fáza, ktorá zahŕňa bežnú populáciu, by sa mala dostať na rad od konca marca či začiatku apríla. Závisí to však od počtu vakcín.

Momentálne bude mať Slovensko o 10 % menej vakcín od firmy Pfizer. Ministerstvo sa snaží vakcíny nakupovať aj na takzvanom bazári. „Keď sú otvorené bazáre, hneď reagujeme, nie je to tak, že by sme vyčkávali,“ dodal Krajčí.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti