Skríning je jediné rozumné riešenie, ku ktorému vo vláde dospeli, myslí si virológ

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - František Iván

Kľúčové pre zlepšenie situácie je však v neposlednom rade dodržiavať prísne opatrenia.

Vláda v nedeľu (17. 1.) schválila celoplošný skríning obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Antigénovými testami sa začalo testovať už v pondelok, pričom potrvdenie o negatívnom výsledku bude povinné od 27. januára.

Kabinet Igora Matoviča o podobe ďalšieho pretestovania rokoval niekoľko dní. Viacerí odborníci vrátane koaličných partnerov by uprednostili zamerať sa na najviac zasiahnuté okresy. Testovať sa napokon bude v celej krajine.

Virológ Fedor Čiampor si myslí, že celoplošný skríning je jediné rozumné riešenie, ku ktorému vláda dospela. Ohniská nákazy je totiž podľa neho pri epidémii koronavírusu veľmi ťažké odhaliť.

Dôvodom je podľa profesora aj bezpríznakovosť pozitívnych. „Ohniská totiž môžete zisťovať napríklad pri zápaloch pečene, no pri kvapôčkovej infekcii je to podstatne komplikovanejšie. Množstvo infikovaných je bez príznakov, čo pri žltačke alebo chrípke nemáme. Nájsť je ich možné len takýmto rozsiahlejším skríningom,“ vysvetľuje.

Súvisiaci obsah

Po deväťdňovom testovaní sa upravia výnimky zo zákazu vychádzania. Už aj do práce či do prírody budete potrebovať negatívny výsledok. Podľa Čiampora sa nedá vyhnúť tomu, že niekto síce bude mať negatívny výsledok, no v priebehu týždňa sa infikuje.

„Skríning by sme inak museli robiť každý deň. Jeden deň môže byť človek negatívny a na druhý deň sa nakaziť. Ten týždeň je priemerný dátum pri takejto epidémii, častejší interval by odhalil ešte niekoľkých, ale z logistického hľadiska to pri takejto infekcii nie je možné,“ hovorí odborník.

Prvoradá je karanténa

Virológ si nemyslí, že by sa ďalšie celoplošné pretestovanie, napríklad o mesiac, malo zopakovať. Pozitívnych v ostatných dňoch mierne ubúda a tento trend podľa Čiampora bude pokračovať.

„Myslím si, že prípadov bude ubúdať, či budeme robiť skríning alebo nie. Bude stačiť, ak sa budú dodržiavať pravidlá prísnej karantény a infekcia sa tak nebude šíriť. V tom prípade je pravdepodobné, že ďalšie testovanie nebude potrebné,“ uvádza.

Odborník pripomína, že táto epidémia má vlnový priebeh, a tak krajinu čakajú lepšie, teplejšie mesiace. „Vlnovka začína klesať v jarných mesiacoch, do leta je prípadov menej a menej, čo sa stalo aj minulý rok,“ spomína s tým, že po otvorení hraníc a všetkých prevádzok sa situácia znova zhoršila.

Pre ďalší boj s vírusom je podľa virológa dôležité nepodľahnúť pocitu, že keď je prípadov menej, nákaza sa vytratila. Uvoľňovať obmedzenia vo veľkom preto nie je správnou cestou.

„Do leta bude prípadov ešte menej a, samozrejme, môžeme nejaké opatrenia uvoľniť. Ale iba veľmi opatrne. Pokiaľ všetky ohniská nákazy nie sú eliminované, nemožno povedať, že je nebezpečenstvo zažehnané. Nie je, a preto treba byť v pozore,“ tvrdí Čiampor.

Virológ dodáva, že ak by sa podarilo väčšinu obyvateľstva zaočkovať do leta, jesenná vlna a vyvrcholenie v zime by už nemuselo prísť. „Najhoršia situácia by mohla byť vtedy za nami. No závisí to od počtu ľudí, ktorí dostanú vakcínu. Čím väčšie percento populácie bude zaočkované, tým nižšia je hrozba návratu zlého stavu epidémie,“ uzatvára.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti