Očkovanie má u nás pomalé tempo. Koaličný poslanec upozorňuje na vakcíny zo sekundárneho trhu

Na Slovensku je momentálne zaočkovaných viac ako 60-tisíc ľudí, čo však tvorí len niečo vyše jedno percento populácie.

V rámci Európskej únie to s dodávaním vakcín proti koronavírusu funguje veľmi objektívne. Krajiny sa medzi sebou v nákupe nemusia predbiehať, Európska komisia (EK) riadi spoločné vyjednávanie tak, aby členovia Únie mali k vakcíne prístup v rovnakom čase.

Dávky vakcín sa distribuujú na základe populačného distribučného kľúča, aby sa zaistilo, že všetky členské štáty dostanú spravodlivý diel.

Niektoré krajiny ho však nemusia prevziať celý. Tieto vakcíny sa potom nahromadia v takzvanom sekundárnom trhu, čo je niečo ako bazár. Na to už EK nedohliada.

Tomáš Valášek (Za ľudí) ako predseda výboru pre európske záležitosti chce zároveň aj zvolať mimoriadne zasadnutie, na ktorom sa budú zaoberať iba nákupom vakcín.

Na Slovensku je momentálne zaočkovaných viac ako 60-tisíc ľudí, čo však tvorí len niečo vyše jedno percento populácie. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že sa bude zaoberať aj nákupom vakcín z takzvaného európskeho sekundárneho trhu.

Ministerstvo však ubezpečuje, že očkovanie by malo nabrať rýchlosť ešte tento mesiac. Niektoré skupiny ľudí, ako napríklad zdravotníci, sú už zaočkovaní.

Zatiaľ máme u nás otvorených 21 vakcinačných centier, na budúci týždeň ich má byť 33. Kapacita očkovania sa má zvýšiť na osemtisíc ľudí denne.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti