Vláda sa už čoskoro chce začať riadiť COVID automatom. Čo na to hovorí odborník?

Podľa posledných údajov je celé Slovensko v čiernej, teda najhoršej fáze COVID automatu.

COVID automat vláda schválila už pred viac ako mesiacom. Až do nedeľňajšej (17. 1.) tlačovej besedy sa o ňom nehovorilo. Epidemiologická situácia je posledné týždne taká zlá, že bol doteraz prakticky nepoužiteľný.

Podľa posledných údajov je celé Slovensko v čiernej, teda najhoršej fáze COVID automatu. Môžu za to dva celonárodné limity - počet hospitalizovaných a priemerný počet prípadov za posledných sedem dní.

Keby sme sa na situáciu pozreli prostredníctvom regionálnych indikátorov, čiernych by zostalo iba päť okresov. V ostatných by platili miernejšie obmedzenia.

Napriek tomu, že by si niektoré regióny od opatrení oddýchli, ministerstvo zdravotníctva nechce celonárodné limity vypustiť. S tým súhlasí aj analytik Martin Smatana. Vláda by podľa neho mala prehodnotiť nastavené čísla.

„Aj iné krajiny parametre pravidelne prehodnocujú na základe najlepších poznatkov. Takisto, keď sa schvaľoval COVID automat, sme ešte nevedeli o britskej verzii vírusu, a preto možno bude potrebné niektoré parametre alebo opatrenia sprísniť,“ hovorí.

Niektoré opatrenia by sa však aj tak mohli uvoľniť. Vláda sa spolieha na celoplošný skríning obyvateľov. Vybrané ročníky chce do škôl pustiť už 1. februára.

Bordová fáza, ku ktorej máme najbližšie, no stále ďaleko, by umožnila napríklad otvoriť obchody či ubytovacie zariadenia s limitovaným počtom zákazníkov.

Dovolené by boli bohoslužby a obrady pre šesť osôb, no napríklad reštaurácie by museli ostať pri okienkovom predaji.

Za COVID automat dáva minister zdravotníctva Marek Krajčí na klát vlastný krk. „Pokiaľ by došlo k ďalšiemu oslabovaniu opatrení, ktoré COVID automat takým spôsobom definuje, tak s tým nebudem súhlasiť a budem zvažovať aj svoju rezignáciu,“ povedal.

Viac v reportáži Martina Prôčku.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.