Najprv vás odvezie do práce, neskôr poslúži na testovanie. Odberné miesta budú aj v autobusoch

Speváčka Věra Martinová a jej priateľ Květoslav Zmrhal na archívnej snímke z roku 2018.
Zdroj: TASR - Karin Ošvárthová

V Bratislave sa na testovacie miesto premenia desiatky vozidiel hromadnej dopravy.

Na Slovensku v týchto dňoch prebieha skríningové testovanie na ochorenie COVID-19. Samosprávy preto posilňujú odberné miesta, v ktorých obyvateľom vykonajú antigénové testy. Výnimkou nie je ani Bratislava. Hlavné mesto chce dokonca na tento účel využiť aj autobusy hromadnej dopravy.

Ako uviedol primátor Matúš Vallo, v rámci dočasných miest pripravuje mesto tentoraz 55 vozidiel v 23 lokalitách. V každom autobuse zakotví jeden odberný tím.

Zoznam, kde sa tieto testovacie autobusy budú nachádza, je zatiaľ v štádiu prípravy. „Finalizujeme s Okresným úradom a Bratislavským samosprávnym krajom. Obyvateľky a obyvateľov o ňom budeme informovať v najbližších dňoch," priblížila hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Predtým, ako sa autobusy zmenia na testovacie miesta, musia ich novému účelu prispôsobiť. „Keďže vzorky sa musia vyhodnocovať pri teplote minimálne 15 stupňov, zabezpečujeme vykurovanie autobusov, vybavenie autobusov stolmi či stoličkami a tiež oddeľovacie fólie, ktoré budú izolovať personál vo vnútri autobusov od čakajúcich ľudí vonku pri odbernom mieste," približuje Rajčanová.

Bratislavčania však do autobusov nebudú môcť vstupovať. Odberné a administratívne tímy budú vo vnútri vozidiel, testovaní ľudia pristúpia iba k dverám autobusu.

To, ktoré autobusy mesto využije ako testovacie miesta, záleží od viacerých podmienok. „Vozidlá musia mať dostatočný počet dverí, dostatočný priestor vo vnútri, dostatočnú dĺžku a tiež riadne členenie vnútorného priestoru," približuje hovorkyňa.

V Bratislave už obyvateľov na koronavírus v autobuse testovali. Koncom októbra minulého roka sa na odberné miesto premenil napríklad autobus z medzimestskej linky. Skúsenosť s tým majú aj v Košiciach.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti