Firmy môžu dobrovoľne testovať. Stále však nemajú odpovede na jednoduché otázky

Columbus Blue Jackets vs Tampa Bay Lightning
Columbus Blue Jackets vs Tampa Bay Lightning Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Odpovede dostávajú po častiach zo dňa na deň.

Firmy už vedia, že testovať svojich zamestnancov môžu dobrovoľne, no ani dnes netušia, komu hlásiť, ak chcú zriadiť odberné miesto či kto prinesie testy, ktoré im sľubujú.

Odpovede dostávajú po častiach zo dňa na deň. Viacerí zamestnávatelia hovoria o chaose a vyčkávajú.

Scenár je rovnaký vo viacerých firmách. Každá vyčkáva, čo bude. Vláda totiž firmy vyzvala, aby sa zapojili do testovania v rámci celoslovenského skríningu, za čo im sľúbila testy zadarmo a preplatenie nákladov navyše.

Zatiaľ to vychádza na približne 3 alebo 3,5 eura na test. Chýba však súhlas EÚ, aby sa peniaze nemuseli potenciálne vracať.

Kedy teda peniaze prídu, jasné nie je. Na plošnom testovaní sa pritom vláda dohadovala niekoľko dní a testovať sa môže už od pondelka (18. 1.).

Problém je, že nikto pre firmy nezverejnil ani potrebný manuál ako postupovať. V rukách ho má Richard Sulík, ktorý ho predstaví až v stredu (20. 1.).

Mnohé firmy chcú aj napriek viacerým nejasnostiam do toho ísť vo vlastnej réžii. Vedia, že nemôžu riskovať, ak by zamestnanci pretestovaní neboli.

Certifikát bude platiť rovnako ako ten, ktorý budú vydávať samosprávy. Hoci stále vidia problém v tom, či si ho môžu od kolegov pýtať.

Čiastočne to však vyrieši samotný zákaz vychádzania. Tí, ktorí nebudú mať od 27. januára v rukách negatívny test, nebudú môcť vyjsť z domu, a teda ani nastúpiť do práce.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Firmy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.