Kým Slovensko testuje, v Česku vzniká gigantická očkovacia aréna pre tisícky ľudí

Rakúsko je v tom ohľade ešte ďalej.

Kým Slovensko testuje, okolité krajiny sa už pripravujú na veľkú očkovaciu operáciu. U nás zatiaľ nepoznáme ani termín, kedy štát začne očkovať dôchodcov. Podrobnejší vakcinačný plán stále nepredstavili.

V pražskej hale plánujú zaočkovať až desaťtisíc ľudí denne. Rezervácia bude fungovať elektronicky cez QR kód, ľudí budú obsluhovať tri tímy, najprv administratívne úkony a nakoniec samotné očkovanie.

Filmové hviezdy vystriedali vo francúzskom Cannes zdravotníci. Sála, ktorá slúžila pre slávny filmový festival, sa zmenila na vakcinačné centrum. Po červenom koberci tak teraz chodia na očkovanie lekári a zdravotné sestry.

V americkom San Diegu očkujú zdravotníkov priamo v autách. Denne tam vybavia približne päťtisíc ľudí.

U nás sme za necelý mesiac doteraz zaočkovali vyše 71-tisíc ľudí, naša vláda zatiaľ o otváraní veľkokapacitného očkovacieho centra nehovorí.

Aktuálne je otvorených 21 vakcinačných centier v nemocniciach, na budúci týždeň má pribudnúť ďalších dvanásť. Stále očkujú prioritne zdravotníkov, sociálnych pracovníkov a ľudí z kritickej infraštruktúry.

V pondelok (18. 1.) začal mobilný tím podávať vakcínu v pilotnom projekte aj klientom domovov sociálnych služieb. Kedy prídu na rad aj ostatní seniori, pre ktorých je COVID-19 najväčším rizikom, nevedno.

Premiér Igor Matovič pritom ešte minulý týždeň hovoril o podrobnejšom očkovacom pláne. Všetko však závisí od toho, koľko vakcín na Slovensko príde.

Na január je k dispozícii približne 200-tisíc dávok. Podľa analytika z iniciatívy Veda pomáha sa musí tempo výrazne zvýšiť.

V susednom Česku už seniorov očkovať začali, registrovať sa môžu cez formulár. Rakúsko je ešte ďalej. Registráciu tam otvorili pre širokú verejnosť.

S tým, že štát im termín ich očkovania oznámi, keď prídu na rad. Na Slovensku je registrácia zatiaľ k dispozícii len pre zdravotníckych pracovníkov.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme René Medzihradský

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.