Pfizer nám nedoviezol celú dodávku vakcín, očkovanie sa ešte viac spomalí

Ruska preplávala Bajkalské jazero popod zamrznutým ľadom
Zdroj: AP Photo/Ronald Zak

Znížená dodávka zrejme príde v stredu alebo vo štvrtok.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude zrejme nasledujúce týždne stagnovať. Spoločnosť Pfizer nám totiž v pondelok nedoviezla celú dodávku vakcín. Znepokojujúcu informáciu v relácii Na telo Plus potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

„Zlá informácia je, že Pfizer nám včera (v pondelok) nedoviezol vakcíny, na ktorých sme boli dohodnutí, celú dodávku. Rieši sa to," povedal šéf rezortu zdravotníctva. Dodávka od Pfizeru príde zrejme počas stredy alebo štvrtka.

„Vzhľadom na enormný tlak na urýchlenie dodávok v Európe, ale aj vo svete, spoločnosti Pfizer a BioNTech pristúpili k zmenám vo výrobných procesoch, ktoré umožnia navýšiť výrobné kapacity. V súvislosti so zmenami, ktoré prebiehajú vo výrobnom závode v Puurs v Belgicku, je nutné prechodne znížiť dodávky v čase od 18.1. do 15.2.," informoval tvnoviny.sk Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer.

V tomto týždni (od 18.1.) došlo k zníženiu o 10 percent, dnes (20.1.) a zajtra (21.1.) by mali dostať vakcinačné centrá 46 800 dávok. „V budúcom týždni bude dokonca počet dodaných dávok znížený na 31 590 dávok, čo je zníženie o 37 percent voči pôvodnému plánu. Počas prvých dvoch týždňov februára by to malo byť -17 percent voči pôvodnému plánu, vždy v množstve po 45 630 dávok," dodáva Miroslav Lednár.

Ak by sme proces zrýchlili, nebudeme mať čím očkovať

„Netreba veľmi tlačiť, že očkujme teraz všetko naraz, lebo naozaj za pár dní, keby sme išli v desiatkach tisícoch, tak nemáme, čo očkovať," uviedol minister. Tak ako nám budú prichádzať dodávky, tak sa postupne bude zintenzívňovať očkovanie.

„Až sa dostaneme do kritického bodu, kedy budeme musieť zastaviť to očkovanie a budeme sa musieť prispôsobiť dodávkam vakcín na Slovensko," povedal Krajčí.

Momentálne máme zhruba polovicu vakcín rozvezených a polovicu zaočkovaných. Každý kto bol zaočkovaný, má ale istotu, že bude aj preočkovaný, vyvrátil obavy ľudí o nedostaku vakcín minister Krajčí.

Od polovice februára by mal Pfizer dodávať zvýšené dávky vakcín

Od 15.2. by sa mali dodávky vakcín zvyšovať nad pôvodne plánované množstvá. „Od marca už budú zvýšené tak, aby celkové plánované množstvo na 1. kvartál bolo dodržané. Od 2. kvartálu budú dodávky štandardne zvýšené voči pôvodne plánovaným množstvám," dodal Miroslav Lednár z Pfizeru.

Časť o nedostaku vakcín si môžete pozriež na začiatku relácie Na telo plus:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.