Britská mutácia bola u nás už v novembri. Podľa odborníkov sa zrejme stala dominantnou formou

Odhaliť ho pomohla aj nová metóda diagnostiky.

Odborníci už pred Vianocami odhadovali, že britská mutácia vírusu je už aj na Slovensku, napriek dočasnému zrušeniu letov z Britských ostrovov a uzatvorenia krajiny. Objavila sa u nás ešte pred týmito opatreniami - 14. novembra.

O mesiac na to už bol tento kmeň v Trenčíne pri plošnom antigénovom testovaní, zdá sa, dominantný.

Približne 57 percent potvrdených pozitívnych prípadov v rámci plošného testovania v Trenčíne tvorila práve britská mutácia.

Popritom preverovali niekoľko vzoriek naprieč Slovenskom aj virológovia zo Slovenskej akadémie vied. Vo vzorkách, ktoré mali z konca decembra a januára, tento kmeň našli. Bol aj v Nitre, Bratislave či v Banskej Bystrici.

Podľa odborníkov je dosť pravdepodobné, že britská mutácia sa u nás stala dominantnou formou. Je pre to namieste sprísniť niektoré opatrenia.

V tejto súvislosti napríklad v susednom Rakúsku či Nemecku zavádzajú povinnost nosiť namiesto rúšok resporátory napríklad vo verejnej hromadnej doprave.

Podľa ministra zdravotníctva Marka Krajčího práve prítomnosť britskej mutácie u nás spôsobuje, že ani prísnejší lockdown, ktorý u nás platí už tri týždne, výrazne neznižuje počet nakazených či hospitalizovaných.

Identifikovať britský kmeň by sa však čoskoro mohlo pri každom PCR teste. Novú metódu zatiaľ len testujú, pred nasadením do praxe ju ešte musia vylepšiť.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Trenčín

Dôležité udalosti