S indickou vakcínou začali ľudí očkovať bez preukázania účinnosti. Teraz varujú pred jej použitím

Prezident počas prvého mesiaca vo funkcii podpísal príkaz, ktorým USA odstúpilo z Transpacifického partnerstva.
Zdroj: TASR/AP

Niektoré skupiny ľudí by sa najskôr mali poradiť so svojím lekárom.

Indická spoločnosť Bharat Biotech, ktorá tiež vyvinula vakcínu proti novému typu koronavírusu, čelí nepríjemnej kritike. Len pár dní po spustení hromadného očkovania v krajine spoločnosť varuje obyvetaľov so slabou imunitou a ďalšími zdravotnými problémami ako napríklad alergie či poruchy zrážanlivosti krvi, aby sa pred očkovaním poradili s lekárom. Ak je to možné, tak by sa tomuto tipu vakcíny mali úplne vyhnúť, uviedla agentúra Reuters. 

Vakcína vyvolala viaceré kontroverzie, pretože indická vláda schválila jej použitie aj napriek tomu, že firma ešte nepredložila konkrétne údaje o jej účinnosti proti ochoreniu COVID-19 a nie sú známe ani komplexné výsledky údajov z 3. fázy testovania vakcíny, ktoré by dokázali, že je bezpečná.

Juhoafrická mutácia koronavírusu je o 50 percent nákazlivejšia, potvrdili vedci

Firma teraz uviedla, že tí, ktorí sa idú dať očkovať, by mali najskôr lekárov oboznámiť so svojím zdravotným stavom. Mali by uviesť, aké lieky užívajú, akými alergiami trpia a aké majú zdravotné problémy. Vážne alergické reakcie po zaočkovaní vakcínou Bharat Biotech môžu zahrňovať problémy s dýchaním, opuchnutie tváre a hrdla, zrýchlený tep, vyrážky, závraty a slabosť. 

V Indii sa očkuje aj vakcínou od farmaceutickej firmy Astra Zeneca, ktorá spolupracovala na vývine očkovacej látky s Oxfordskou univerzitou.

Zdroj: TASR/AP

Hromadné očkovanie v Indii 

V Indii sa 16. januára začalo s hromadným očkovaním proti novému druhu koronavírusu. Vakcínu najprv dostane 30 miliónov zdravotníkov a pracovníkov v prvej línii boja proti pandémii COVID-19. 

Ako prvého v krajine zaočkovali zdravotníka vo vládnej nemocnici v metropole Naí Dillí. Do júla plánuje India zaočkovať bezplatne 300 miliónov svojej populácie, ktorú tvorí 1,35 miliardy ľudí. Po zdravotníkoch bude vakcína podaná zhruba 270 miliónom osôb starším ako 50 rokov, ako aj ľuďom do 50 rokov so závažnými pridruženými ochoreniami.

Vakcínu od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity, ktorá dostala miestny názov Covishield, vyrába pre Indiu a ďalšie rozvojové krajiny spoločnosť Serum Institute of India, najväčší svetový výrobca vakcín.

V Indii dosiaľ zaznamenali vyše 10 miliónov prípadov nákazy koronavírusom. Po Spojených štátoch je táto druhá najľudnatejšia krajina sveta najviac zasiahnutou krajinou, čo sa týka počtu infikovaných. Ochoreniu COVID-19 už v Indii podľahlo vyše 150-tisíc ľudí.

NAÍ DILLÍ/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti