V kežmarskom okrese je vysoká pozitivita antigénových testov. Podľa Krajčího za tým môže byť mutácia

Epidemiológovia ani regionálna hygienička nevedia, či sa v okrese niečo deje.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas svojej tradičnej prezentácie aktuálnych údajov o epidémii na Slovensku v piatok (15. 1.) ukázal aj štatistiku pozitivity antigénových testov podľa okresov. Minister dodal, že takúto mapu ukazuje verejnosti prvýkrát.

Sú na nej vyznačené všetky okresy rozdelené do farieb podľa toho, akú vysokú pozitivitu dosiahlo u nich antigénové testovanie v mobilných odberových miestach. Krajčí poukázal na okresy Kežmarok, Brezno, Dunajská Streda či Topoľčany.

V okrese Kežmarok napríklad dosiahla pozitivita 17,3 percenta. Slovenský priemer bol v daný deň 4,98 percenta.

Krajčí dodal, že v Kežmarku, ale aj v okresoch Liptovský Mikuláš, Stará Ľubovňa a v Brezne nastal výrazný nárast pozitivity antigénových testov oproti predchádzajúcemu týždňu.

Nárast o 54 percent

Epidemiologička Henrieta Hudečková potvrdila, že v Kežmarku nastal nárast o 54 percent.

Zaujímavosťou je, že podiel pozitívnych PCR testov nie je zdaľeka taký vysoký. Sedemdňová incidencia na 100-tisíc obyvateľov podľa PCR testov dosahuje v Kežmarku číslo 300.

Keby COVID automat bral do úvahy len PCR testy, Kežmarok je na tom dobre. Hudečková však vysvetľuje, že vzorec je nastavený tak, že počíta aj pozitivitu antigénových testov. Podľa COVID automatu by tak Kežmarok bol zaradený do druhej najhoršej kategórie.

Podľa ministra sa v Kežmarku šíri britský vírus

Podľa Krajčího môžu údaje o vysokej pozitivite napovedať, že sa tam už šíri britský variant koronavírusu, ktorý je infekčnejší.

„Tieto údaje nám podľa všetkého hovoria o tom, že toto môžu byť regióny, kde je pravdepodobne zvýšená prítomnosť variantu koronavírusu, ktorý je infekčnejší. Z týchto okresov budeme prednostne vyšetrovať vzorky novým testom, ktorý vyvinul Pavol Čekan a tiež ich budeme sekvenovať pod vedením virológa Borisa Klempu,“ povedal minister.

Epidemiologička Mária Pompová z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade, pod ktoré spadá okres Kežmarok o žiadnej mimoriadnej situácii nevie.

„Okres Kežmarok nevyniká oproti ostatným okresom naokolo. Všetky sú tmavočervené. Čo sa týka pozitivity antigénových testov, neviem, z koľkých vzoriek je vypočítaná a za aké obdobie. To číslo je nič vypovedajúce. V obci Lendak je viac pozitívnych, možno to tam vyskočilo. Alebo niekde prišlo viac chorých. Ale v okrese Kežmarok nič neregistrujem,“ hovorí Pompová.

O tom, že minister prezentoval toto číslo na svojej pravidelnej prezentácii pre médiá, nevie.

Epidemiologička Hudečková priznáva, že v kežmarskom okrese sa niečo deje.

„Áno, niečo sa tam deje, ale ako sa to rozvinie, ešte neviem povedať. Niekedy stačí, keď vyskočí jedno malé mesto a odzrkadlí sa to na štatistike celého okresu,“ vysvetľuje Hudečková.

Situácia nie je zatiaľ zlá ani v kežmarskej nemocnici. Nemajú ani veľa hospitalizovaných s COVID-om, ani veľa personálu v karanténe.

„Situácia v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku je stabilizovaná, darí sa zvládať chod nemocnice. V nemocnici je zriadené mobilné odberové miesto a vykonávajú sa bezplatné antigénové testy, ako aj PCR testy, všetko funguje systémom objednania a registrácie vopred,“ uviedla hovorkyňa siete nemocníc Agel Martina Pavliková.

Počet hospitalizovaných však nie je údaj odrážajúci aktuálnu situáciu. Ich počet sa zvyšuje až niekoľko dní až týždňov po zhoršení epidemiologickej situácie, pretože zvyčajne trvá niekoľko dní, kým sa u pozitívneho prejavia symptómy a trvá ďalšie dni, kým sa jeho stav natoľko zhorší, že potrebuje hospitalizáciu.

Ak by teda v Kežmarku vzniklo ohnisko, nemocnica to pocíti až o niekoľko dní až týždňov.

Podľa epidemiológa Martina Pavelku z Inštitútu zdravotných analýz to môže tiež znamenať, že okres málo testuje. Zdôraznil, že situáciou v jednotlivých okresoch sa detailne zaoberajú a majú už indície, kde môžu vzniknúť nové ohniská. Výsledky analýz bude prezentovať minister Krajčí opäť na tlačovej konferencii.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mutácia

Dôležité udalosti