Viaceré obce lučeneckého okresu nemajú potvrdenia. Ďalšia možnosť je za poplatok

Na získanie takýchto povolení vraj nemali dostatok času.

Viacerí starostovia malých obcí z lučeneckého okresu bojujú s časom. Na otvorenie mobilných odberových miest im stále chýbajú potvrdenia od príslušných úradov. Pre zdĺhavú administratívu je pravdepodobné, že povolenie nestihnú vybaviť.

Na otvorenie odberového miesta musí mať obec povolenie od regionálneho hygienika a následne od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Na získanie takýchto povolení vraj nemali dostatok času. Preto dostali odporúčanie, že ak chcú odberové miesto vytvoriť, majú sa spojiť s inou obcou alebo ho zastrešiť u lekárov, ktorí už povolenie majú. A tu je kameň úrazu.

Lekári za svoju „záštitu“ požadujú paušálny poplatok 1 850 eur, ktorý zahŕňa maximálne 400 otestovaných osôb. Za každú ďalšiu otestovanú osobu žiadajú päť eur navyše.

Obec na zabezpečenie celého testovania dostane od štátu päť eur na jedného otestovaného. V prípade Ľuboreče je to približne 1 250 eur.

Trenč je jednou z obcí, ktorá ešte nevie, či sa jej odberové miesto podarí otvoriť. Ak áno, podľa starostu to bude nadľudský výkon.

Viac v reportáži Michaely Bendíkovej.


LUČENEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme BB

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.