Pre voľný pohyb vám postačí aj potvrdenie o prekonaní covidu. Čakárne lekárov preto praskajú vo švíkoch

Inaugurácia nového amerického prezidenta J. Bidena
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

To, aby sa ľudia nekopili pred ambulanciami, sa totiž dodnes nevyriešilo.

Pohybovať sa po vonku budete môcť o pár dní len s papierom v ruke. Buď na ňom bude negatívny výsledok testu, alebo potvrdenie o tom, že ste počas posledných troch mesiacov COVID-19 prekonali a máte z testovania výnimku. Pečiatku na tlačivo vám však podľa vyhlášky môže dať iba lekár.

Systém u nás nie je vyvinutý tak, aby potvrdenia chodili vyliečeným automaticky. Lekári preto vyzvali ministra zdravotníctva, aby túto povinnosť prehodnotil.

Minister Krajčí v stredu (20. 1.) povedal aj to, že lekár potvrdenie nemá vydávať každému, kto už COVID-19 mal, ale len tým, u ktorých usúdi, že majú vytvorené protilátky, lebo mali klinické príznaky.

Avšak to, aby sa ľudia nekopili pred ambulanciami, sa dodnes nevyriešilo. K lekárovi musia ísť osobne. Elektronická komunikácia s pacientom je totiž u nás stále len zbožným želaním.

Odborník na digitalizáciu hovorí, že síce sme ako krajina za posledné roky v tejto oblasti urobili určitý krok vpred, no elektronická komunikácia štátu s občanmi je stále veľmi chabá. Veď len napríklad na portál verejnej správy slovensko.sk sa dodnes nedá prihlásiť z mobilu.

Mobilnú aplikáciu nemáme, zdravotníctvo sa síce digitalizuje, no informácie o COVID-e, o jeho prekonaní, o vytvorených protilátkach alebo o negatívnych testoch bude musieť pacient ešte dlho nosiť len na vytlačenom papieri.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Potvrdenie

Dôležité udalosti