Musíme byť na seba prísnejší. V boji proti mutácii je kľúčové naše správanie sa, hovorí Krčméry

Vladimír Krčméry.
Zdroj: TVNOVINY.sk /Martin Lachkovič

Najlepšie je objednať sa na presný termín testovania a pri čakaní na výsledok dodržiavať odstupy.

Úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že britský variant koronavírusu bol na Slovensku prítomný už vlani v novembri. Odvtedy sa šíri a v Trenčíne aj spôsobil veľké problémy, keď počty infikovaných rapídne stúpali a plnili sa nemocnice.

Odborníci si teraz lámu hlavu nad tým, či vôbec pomôžu aktuálne opatrenia, keď britská mutácia je o desiatky percent infekčnejšia. Analytik Martin Smatana navrhuje, aby sa prerobili a sprísnili hygienické štandardy. Podľa Smatanu je mutácia dnes už dominantnou formou na celom Slovensku.

Plošné testovanie môže byť veľmi rizikové

Je preto podľa neho nutné dodržiavať dvojmetrové odstupy v obchodoch, definovať úzky kontakt a dokonca aj prehodnotiť covid automat.

Varuje aj pred plošným skríningom, ktoré prebieha od pondelka (18.1.). Je pravdepodobné, že najmä počas víkendu bude záujem o testovanie vyšší a na odberné mieta príde veľa ľudí. Počas čakania na výsledky môže dôjsť k zhlukovaniu ľudí.

Krčméry: Obyčajné rúška fungujú

Aj infektológ Vladimír Krčméry súhlasí, že musíme byť ešte opatrnejší ako doteraz. „Táto mutácia je infekčnejšia a najlepšie na to funguje stará dobrá stratégia R-O-R. Ľudia musia dôsledne dodržiavať dvojmetrové odstupy, keď budú čakať v obchode alebo na pošte, alebo keby čakali na očkovanie či testovanie. Je veľmi dôležité nosiť rúška. Zatiaľ sa zdá, že obyčajné rúška fungujú," vysvetľuje.

Podľa Krčméryho zatiaľ nič nepotvrdilo, že rúška pred mutáciou nechránia. Netreba zabúdať ani na umývanie rúk. Nový variant vraj vydrží na povrchoch dlhšie.

Krčméry sa teší, že samosprávy vytvorili online systém objednávania na testovanie. Čím viac ľudí bude mať presný termín, tým menej ľudí sa bude na jednom mieste dlho zdržiavať. Tiež je podľa neho dobrý nápad posielať výsledky z testovania SMS-kou, aby ľudia na výsledok nemuseli čakať pred odberovým miestom.

„Dobrá správa je, že táto mutácia nespôsobuje vyššiu mortalitu ani horší klinický priebeh. Podobá sa to vírusu, ktorý sme videli v roku 2003 v Hong Kongu, keď SARS zmutoval na formu, ktorá dokázala dlhšie prežiť," vysvetľuje Krčméry.

Upozorňuje, že je len otázkou času, kedy sa do strednej Európy dostanú aj brazílsky a juhoafrický variant koronavírusu. „U týchto dvoch neplatí, že majú nižšiu mortalitu. Vyzerá to tak, že spôsobujú horší priebeh ochorenia. Dobrou správou je, že vakcíny nás chránia pred všetkými týmito mutáciami," dodáva Krčméry.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.