Slovákov čaká víkendové testovanie. Mapovali sme situáciu v rôznych častiach Slovenska

Aj dvaja sú rodina
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Bratislava využije autobusy či električky, v mnohých dedinách však prednostne budú hľadieť na to, aby otestovali hlavne svojich obyvateľov.

Aby zvládli nápor ľudí, ktorí prídu na veľké skríningové testovanie na koronavírus, dopĺňajú mestá a obce počet odberných miest.

Bratislava využije autobusy či električky, v mnohých dedinách však prednostne budú hľadieť na to, aby otestovali hlavne svojich obyvateľov.

Po skúsenostiach s plošným testovaním sa viacero obcí v blízkosti hlavného mesta rozhodlo, že pri testovaní budú kontrolovať, či ste ich obyvateľ.

Prioritne sa totiž testovacie paličky majú ujsť miestnym. Aj preto nevytvorili online rezervačný systém, aby ho nezaplnili iní ľudia. Podobne bude zasa polícia v hlavnom meste, pri odberoch z auta, púšťať do radu len Bratislavčanov.

Mesto očakáva najväčší nápor cez víkend. Vytvorili takmer 300 odberných tímov a prišlo už aj 250-tisíc testov. Niektoré odberné miesta budú fungovať iba prostredníctvom online objednávkového systému a iné zase po starom, teda bez objednávania.

Vo štvrtok (21. 1.) už bolo spustených 23, v piatok bude 26 miest. Na víkend pribudne aj 50 autobusov. Tam sa bude dať objednávať iba vopred. Situáciu na odberných miestach budú priebežne zverejňovať na webe aj na sociálnych sieťach mestských častí.

Situácia v regiónoch

Na testovanie sa pripravujú aj v Banskej Bystrici. Stredoslováci majú výhodu, že uplynulý víkend už testovanie absolvovali.

Odskúšali si tak aj online rezervačný systém. Ponúkajú v ňom 33-tisíc termínov a ak bude treba, vedia to navýšiť. Doteraz je zaregistrovaných približne 23-tisíc obyvateľov mesta. Prekvapivo vysoký záujem o spôsob rezervácie je aj z iných samospráv.

Testovať môžu aj v Žiline, avšak musia vyriešiť dva problémy. Prvým je spracovanie odpadu a druhým nedostatok certifikátov.

Žilinská radnica skúša pilotne registráciu cez internet. Spustili ju v stredu (20. 1.) večer a kapacitu sedemtisíc miest naplnili už vo štvrtok predpoludní.

Krátko pred testovaním vám ešte príde SMS správa, ktorá vás upozorní, že váš termín sa blíži. Pre veľký záujem kapacitu systému ešte rozšíria, a to približne o 700 miest.

V Michalovciach plánujú otvoriť o asi polovicu testovacích miest ako v predošlých kolách plošného testovania. Ľuďom odporúčajú, aby sa na všetkých 13 miestach objednali elektronicky.

Objednávkový formulár je na stránke mesta. Kto sa chce otestovať ešte pred víkendom, môže tak urobiť na piatich miestach. Niekde sa objednáva a niekde nie.

V Komárne plánovali veľké víkendové testovanie výlučne bez registrácie. Počas štvrtku to však zmenili.

Pripravia vyše 30 odberných miest, no registrovať sa bude len niekde. Skúsenosti z radov pri minulom testovaní sú totiž desivé.

Pozrite si reportáž Ľubice Janíkovej a našich redaktorov z regiónov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ľubica Janíková

Dôležité udalosti