Maďarsko sa rozhodlo aj pre ruskú vakcínu. Nakúpi dva milióny dávok

Aj v týchto priestoroch môžu ľudia bez domova prespávať.
Zdroj: TASR - AP

V krajine doteraz zaočkovali 138 983 osôb.

Maďarsko nakúpi z Ruska dva milióny dávok očkovacích látok proti novému druhu koronavírusu, ktoré budú postačovať na zaočkovanie jedného milióna ľudí. Podľa spravodajského servera Euronews to v piatok povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Uviedol to v Moskve na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.

Szijjártó spresnil, že v prvej etape dovezú 600 000 dávok, v druhej jeden milión a v tretej zvyšných 400 000. Maďarský minister sa v Moskve stretol aj ruským ministrom zdravotníctva Michailom Muraškom.

Ruskú očkovaciu látku ešte neschválila Európska agentúra pre lieky (EMA), podľa ktorej je použitie takto neschválenej vakcíny v rozpore s pravidlami Európskej únie.

V Maďarsku pribudlo 1311 nakazených koronavíruso, zomrelo 98 pacientov

Za uplynulý deň potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 1311 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobovaným týmto vírusom pribudlo za tento čas 98 úmrtí, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je nakazených 107 800 osôb. Ich počet začal klesať 18. decembra, keď bolo evidovaných rekordných 198 785 infikovaných. Postupne klesá aj tlak na zdravotníctvo. Počet hospitalizovaných s covidovým ochorením klesol z rekordných 7389 evidovaných 8. decembra na terajších 3959, počet pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu sa znížil z rekordných 674 zo 7. decembra na terajších 274. V Maďarsku doteraz potvrdili 356 973 prípadov nákazy a 11 811 úmrtí.

Proti vírusu SARS-CoV-2 doposiaľ zaočkovali 138 983 osôb, 5815 ľudí dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

Orbán avizoval ďalšie predĺženie núdzového stavu

Maďarská vláda po 8. februári predĺži núdzový stav, avizoval v piatok v súvislosti s vývojom pandémie koronavírusu premiér Viktor Orbán. Uviedol to v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu.

„Vláda vyhlási v rámci svojej kompetencie núdzový stav po 8. februári na dva týždne, potom požiadame parlament o jeho predĺženie," spresnil premiér.

BUDAPEŠŤ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti