Krajčí: Situácia sa zlepšuje. Do dvoch týždňov by sa mohli otvoriť školy aj prvé obchody

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Stav by postupne mohol byť priaznivejší aj v nemocniciach.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na pravidelnej tlačovej konferencii uviedol, že epidemiologická situácia sa u nás postupne zlepšuje. Druhú vlnu epidémie koronavírusu sa podľa jeho slov konečne podarilo zlomiť.

Krajčí očakáva, že zlepšovať sa začne aj situácia v nemocniciach. Predpokladá však, že počet hospitalizovaných na umelej pľúcnej ventilácii ešte pravdepodobne neklesne. Uviedol, že do dvoch týždňov by sa krajine mohlo podariť zlepšiť situáciu na tzv. COVID automate o jednu úroveň. Informáciu však potvrdí až budúci týždeň.

Podľa jeho slov ide síce o mierne zlepšenia, no napriek tomu budeme môcť už najbližšie týždne pravdepodobne uvoľňovať niektoré opatrenia. Problematický by ešte mohol byť britský variant nového koronavírusu.


Do škôl s testom i bez neho

Krajčí informoval, že v pláne je otvárať školy od 1. februára. Podmienkou je, aby sa udržal trend priaznivejšej epidemiologickej situácie. Najskôr otvoria svoje brány materské školy a prvý stupeň základných škôl, pričom povinný negatívny test povinnosťou pre ich žiakov nebude.

Otvoriť by sa mali aj špeciálne školy. Do lavíc sa vrátia aj deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne, a to v počte maximálne päť žiakov na jedného učiteľa. Potrebovať budú negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, ak nejde o výnimku z testovania.

Prezenčne sa budú môcť učiť od začiatku februára aj koncové ročníky základných a stredných škôl, takisto s negatívnym testom starým maximálne týždeň.

Následne od 8. februára by mohlo dôjsť k uvoľneniam aj v ďalších oblastiach a Slovensko by mohlo prejsť na COVID automat. Od tohto dátumu by nemusel byť povinný negatívny test na pobyt v prírode.

Otvoriť by mohli niektoré obchody s podmienkou jedného zákazníka na 15 štvorcových metrov. V tomto prípade by však zákazníci mali mať so sebou negatívny výsledok testu.

Rovnako s testom by mohlo byť povolené aj cestovanie z okresu do okresu. Bude možné otvoriť aj lyžiarske strediská, no nie kabínové vleky. Lyžiari by sa mali povinne testovať každých 48 hodín.

PCR testy hradené z poistenia v mnohých prípadoch zneužívali

Poznamenal, že najkritickejšie okresy nie sú na tom tak zle ako boli minulý týždeň, výnimkou je Revúca. Situácia sa v okrese Zlaté Moravce zlepšila o 75 percent, rovnako sa zlepšil aj okres Nitra. Najhoršia situácia je momentálne v okresoch Dunajská Streda, Trnava a Hlohovec.

Denne ochoreniu COVID-19 podľahne 94 osôb. Reprodukčné číslo je pod hodnotou 1. Zaočkovaných je takmer 90.000 ľudí. Na základe výzvy Ministerstva zdravotníctva je otvorených 248 mobilných odberových miest, rezort má desiatky žiadostí na otvorenie ďalších takýchto miest.

Podľa ministra sa PCR testy hradené z poistenia v mnohých prípadoch zneužívali. Preto od začiatku februára bude mať na bezplatný test nárok každý občan len dva razy do mesiaca. Ak bude chcieť byť otestovaný viac ráz, bude si ho musieť zaplatiť. Od 1. februára budú musieť ľudia pri návrate z cudziny absolvovať karanténu. Pokiaľ ju budú chcieť po piatom dni opustiť, budú si musieť test hradiť sami. Krajčí tiež dodal, že zvážia testy kloktaním ako alternatívu k antigénovým či PCR testom.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková tiež vyzvala ľudí na dodržiavanie protiepidemiologických opatrení. Veľký zmysel vidí aj v užívaní vitamínov a stopových prvkov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti