V niektorých nemocniciach sa už záujem o vakcínu naplnil. Zariadenia si tak tvoria zoznam náhradníkov

Zmeny pri preukazovaní sa o negativite či prekonaní covidu
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Oficiálne cez korona.gov.sk sa však do náhradného poradovníka nedostanete.

Očkovanie ľudí z prvej línie proti koronavírusu má väčšina nemocníc za sebou. Injekciu už dostávajú aj v zariadeniach sociálnych služieb a od stredy (20. 1.) sa môžu prihlasovať aj bežní dôchodcovia nad 85 rokov.

Očkovacie ampulky už doviezli do 66 nemocníc, 34 z nich sa premenilo na vakcinačné centrá. Niektorí si už chodia aj po druhú dávku. Tú každému pichnú po 28 dňoch.

Momentálne bolo viacero voľných vakcín a termínov nielen v menších mestách, ale aj v Bratislave, kde sa otvárajú nové vakcinačné centrá.

Ak sa však už nenájdu záujemcovia z tej kategórie ľudí, ktorá sa už očkovať môže, nemocnice nevedia, čo s vakcínami a čakajú na pokyn ministerstva. Očkovanie na Slovensku tak potom zbytočne stagnuje.

Niektoré nemocnice na východe mali vakcín aj na rozdávanie. Tí, ktorí chceli, sa už zaočkovali a vakcíny tak núkali aj do iných okresov.

Preto volajú ľudí aj z takzvaného zoznamu náhradníkov. Ten si vytvára väčšinou samotná nemocnica, v ktorej sa očkuje.

Prihlásiť sa môžu ľudia od veku 65 rokov alebo s vážnymi diagnózami. Ak sa nemocnici zvýši dávka, dostane ju niekto z tohto poradovníka.

Oficiálne cez korona.gov.sk sa však do náhradného poradovníka nedostanete. Štát zatiaľ, v súvislosti s očkovaním, na situáciu a záujem v jednotlivých regiónoch neprihliada.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ľubica Janíková

Dôležité udalosti