Ako budú ľudia s obezitou dokazovať, že už majú nárok na očkovanie? Viac prezradil infektológ

Kritériom pre zaočkovanie v piatej fáze je okrem iných rôznych chronických diagnóz aj BMI vyššie ako 35.

Tento týždeň vláda zverejnila harmonogram toho, ako nás bude očkovať proti koronavírusu. Zoznam má 11 fáz, ľudia sa v nich delia nielen podľa profesií, či veku, ale aj podľa diagnóz.

Jednou z nich je aj vyšší index telesnej hmotnosti, čiže obezita. Nie je však úplne jasné, ako budú títo ľudia dokazovať, že už na očkovanie majú nárok.

Kritériá toho, do akej fázy očkovania spadáme, sú už na svete. Každá nová by sa mala spustiť vtedy, keď ministerstvo sprístupní formulár pre prihlásenie konkrétnej skupiny na centrálnom registračnom portáli. Najčastejšie sa ľudia zoraďujú podľa veku alebo chronického ochorenia.

Kritériom pre zaočkovanie v piatej fáze je okrem iných rôznych chronických diagnóz aj BMI vyššie ako 35 a v šiestej fáze BMI vyššie ako 30. Podľa štatistík však takéto BMI môže mať aj približne milión Slovákov, ktorí o tom samozrejme nemajú žiadne potvrdenie. A tak nie je jasné, čím by sa pri očkovaní preukazovali.


„Tam sa nedajú všetky diagnózy vymenovať. Toto by naozaj malo byť na zodpovednosti toho človeka a možno v tom čase, keď táto skupina príde na rad, budú očkovať už aj lekári a ten praktický lekár veľmi dobre pozná svojho pacienta, aké má riziká, aký má BMI," vysvetlil infektológ Pavol Jarčuška.

Ministerstvo predpokladá, že už v tom čase, keď budeme v piatej fáze, sa bude očkovať aj v ambulanciách všeobecných lekárov. Zatiaľ to možné nie je, lebo vakcíny od Pfizeru aj Moderny sa musia skladovať v hlbokom mraze. Čakáme ešte na AstruZeneca, keď ju Európska komisia schváli. Tú stačí uložiť aj do bežnej chladničky.

Lekár by mal podľa ministerstva posúdiť aj to, či do skoršej fázy zaradí napríklad kulturistov, ktorí majú takisto vyššie BMI, napriek tomu, že nie sú obézni.

Ľudia s vážnymi diagnózami síce ešte nie sú oficiálne na rade, no priebežne sa môžu hlásiť do jednotlivých vakcinačných centier ako náhradníci. A keď bude voľná dávka, môžu ju dostať skôr.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti