Deti s nebezpečným syndrómom po prekonaní koronavírusu ležia už aj v našich nemocniciach

Podľa odborníkov netreba robiť paniku, no ani nič nepodceniť.

Deti s nebezpečným syndrómom po prekonaní koronavírusu ležia už aj v našich nemocniciach. S novým ochorením majú viac skúseností najmä v zahraničí, kde bola prvá vlna pandémia silnejšia. Podľa odborníkov netreba robiť paniku, no ani nič nepodceniť.

Teplota nad 38 stupňov, silný zápal spojiviek, bolesti brucha, popraskané pery či vyrážka na koži a dokonca aj zápal srdcového svalu. Komplikácie, ktoré sa podľa odborníkov objavia 3 až 6 týždňov po prekonaní Covidu.

„WHO uprednostňuje pomenovanie MIS, čo je multisystémový zápalový syndróm u detí. Je to ochorenie, ktoré vzniká na základe neskoršej postinfekčnej imunitnej odpovede, ktoré vedie ku klinickým príznakom v podobe horúčky, ale najmä v podobe orgánového postihnutia pľúc, srdca, obličiek," hovorí Miloš Jeseňák, primár imunológie UNM Martin.

Slovenskí lekári sú v strehu a syndróm sledujú od prvej vlny pandémie. Takéto prípady sa už vtedy objavovali v najviac postihnutých krajinách, ako napríklad v Taliansku či Spojených štátoch amerických.

Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu: „Máme teraz o tom viacej informácií, tým, že je viacej detí, ktoré sú pozitívne, tak sa štatisticky môže vyskytovať aj častejšie takéto ochorenie," dodáva Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu.

Podľa hlavnej odborníčky na primárnu pediatriu sa syndróm môže objaviť aj po inom vírusom ochorení.

Tento naozaj zriedkavý, ale vážny syndróm podľa odborníka výrazne pripomína už známu tzv. Kawasakiho chorobu - teda zápal ciev v detskom veku.

Prax ukazuje, že ho majú najmä osem až dvanásťročné deti. Zahraničná literatúra hovorí o výskyte pod 21 rokov. Niekoľko detí s týmto syndrómom majú aj v Martine.

„Prakticky všetky tie naše deti sú ako cez kopír. Majú plus-mínus podobný vek, vysokú telesnú teplotu, obrovské parametre zápalových markérov v krvi, postihnutie srdcového svalu," dodáva Miloš Jeseňák.

Podľa odborníkov je dôležité, aby ochorenie zachytili včas a mohli ho liečiť. Faktom ale zostáva, že rodičia často ani nevedia, že dieťa prekonalo Covid.

Viac v reportáži


MARTIN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti