Slovensku ponúkli „príjemnejšie“ antigénové testy. Nemuseli by sa strkať tak hlboko do nosa

Podľa ministra zdravotníctva sú tieto testy dostatočne kvalitné.

Namiesto hlbokého výteru z nosohltanu nám budú robiť ster len z prvých dvoch centimetrov v nose. S takzvaným nazálnym antigénovým testom, ktorý je pre mnohých príjemnejší, však pri prebiehajúcom skríningu ešte nerátajme.

Nazálne testy od firmy Adobe, ktorá nás zásobuje aj klasickými antigénovými testami, ponúkli premiérovi koncom minulého týždňa.

Namiesto 10 centimetrov, ktoré musíme strpieť teraz pri súčasnom antigénovom testovaní, by sa nové tyčinky strkali do nosa len do dvoch centimetrov.

Podľa ministra zdravotníctva sú tieto testy dostatočne kvalitné. Nemusia však zachytiť pacientov, ktorým sa vírus ešte nedostal do nosa.


„O to väčší zmysel má robiť ho, keď má človek nejaké klinické príznaky. Ale ten štandardný ster, keď idem až dozadu do nosohltanu, tam je tá pravdepodobnosť zachytenie vírusu najvyššia," vysvetlil minister Marek Krajčí.

Výhodou týchto testov je, že by sme si ich mohli robiť častejšie. Sú vhodné aj pre deti alebo ľudí, ktorým je klasický výter nepríjemný.

Ak by sme tieto testy nakúpili, dodali by nám ich najskôr v marci. Cena by mala byť rovnaká, akú ponúkli Európskej komisii.

„Európska komisia objednala 15 miliónov kusov. My máme ponuku na marec, päť miliónov kusov po 4,50," uviedol premiér.

V susednom Rakúsku už avizovali, že podobné testy rozdajú do každej rodiny so školopovinnými deťmi. Školákov pred cestou do školy budú rodičia pravidelne testovať. Podľa odborníkov však testy, ktoré by prišli nám, nie sú vhodné na domáce použitie.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti