Čiastkové výsledky celoplošného skríningu po týždni: Toto hovoria čísla ministerstva zdravotníctva

Speváčka Věra Martinová a jej priateľ Květoslav Zmrhal na archívnej snímke z roku 2018.
Zdroj: TASR - Karin Ošvárthová

Najvyššiu pozitivitu má podľa doterajších údajov okres Bánovce nad Bebravou.

Celoplošný skríning obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa začal v pondelok 18.1. a pokračoval aj posledný víkend (23.-24.1.). Práve počas víkendu samosprávy otvorili viacero odberných miest, pretože očakávali vyšší záujem ako počas pracovného týždňa.

Celkovo sa zatiaľ podľa oficiálnych údajov vykonalo 1 478 673 testov. Priemerná pozitivita dosiahla po víkende 1,46 percenta. Ide o dáta od Inštitútu zdravotných analýz, v ktorých sú zahrnuté len výsledky z mobilných odberových miest, ktoré zriadilo ministerstvo zdravotníctva. V štatistike nie sú zahrnuté dáta z miest zriadených samosprávami. Dáta, ktoré zverejňujú primátori, starostovia či župani sa preto v niektorých okresoch líšia. Ministerstvo ich dopĺňa postupne. Dokopy sa podľa všetkého otestovalo už viac ako 1,8 milióna ľudí.

Na nepresnosť čísiel reagoval aj šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, ktorý napísal, že zverejnené dáta nie sú kompletné a vysvetlil aj prečo.

Počas skríningu bol poskytnutý prístup do elektronického hlásenia Národného centra zdravotníckych informácií mnohým prevádzkovateľom, ktorí pri hlásení spravili chyby. Navyše, obce a mestá zriadili mnohé mimoriadne odberné miesta, z ktorých sa dáta hlásia na Ministerstvo vnútra, ktoré ich spracuje. Ide o milióny testov, ktoré v dennom hlásení ministerstva zdravotníctva nefigurujú.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sľubuje kompletné a definitívne výsledky v piatok (29.1.).

Nitra medzi najlepšími

Najhoršie z testovania vyšiel okres Bánovce na Bebravou. Pozivita v tomto okrese je 5,88 percenta. Nasledujú okresy Stropkov (5,4 percenta), Pezinok (4,20 percenta), Komárno (3,76 percenta), Šaľa (3,56 percenta) a Partizánske (3,08 percenta).

Premiér Igor Matovič pred plošným testovaním vyhlásil, že chce, aby antigénové testovanie pokračovalo po celej krajine dovtedy, kým všetky okresy nebudú mať pozitivitu pod 0,5 percenta. Zatiaľ sa to darí len dvom okresom: Tvrdošínu a Veľkému Krtíšu.

Niektoré okresy evidujú už výsledky aj za pondelok 25.1.

Po vyhodnotení prvého kola plošného skríningu, budú okresy rozdelené na polovicu. Tie s dobrými výsledkami si už testovanie nemusia opakovať. Tie, ktoré sa ocitnú v horšej polovici, budú pokračovať v skríningu.

Pozreli sme sa, ktoré okresy sú priebežne v horšej a lepšej polovici. Hoci analytici aj odborníci hovorilli, že východné Slovensko nie je potrebné testovať, ukázalo sa, že to nie je celkom pravda. Stropkov, Košice, Svidník, Revúca, Trebišov sa aktuálne nachádzajú v polovici s vyššou pozitivitou. Zaujímavosťou je, že hoci Trnava bola v posledných dňoch skloňovaná ako ohnisko nákazy, do druhého kola skríningu by sa momentálne dostala ako posledná s pozitivitou 1,33 percenta. Rimavská Sobota s pozitivitou 1,29 percenta, by už opakované testovanie zažiť nemusela.

V lepšej polovici sú zatiaľ Bratislava a aj ďalšie mestá, ktoré donedávna „horeli“, ako napríklad Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica či Nitra.

Tu si pozrite výsledky v jednotlivých okresoch od 18.1 do 25.1:

Testovanie potrvá do utoroka 27.1.

Väčšina ľudí si testovanie nechala na víkend. Odberné miesta vykonali počas posledných dvoch dní viac 1,8 milióna testov. Testovanie pokračuje do stredy (27.1.). Odvtedy do utorka (2.2.) budú platiť prísnejšie opatrenia. Bez negatívneho testu sa nedostanete do roboty ani do prírody. Štát rozhodne na základe výsledkov testovania, ktoré okresy budú v skríningu pokračovať.

Ak v nich váš okres nebude, od 3. februára sa už budete môcť pohybovať bez testu. Aktuálny zákaz vychádzania je zatiaľ platný do 7. februára.

BRATISLAVA/kk, mal

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti