Vedci varujú pred úplne prvým príznakom covidu, ktorý nemožno podceniť

maxresdefault.jpg
Zdroj: TASR

O týchto problémoch sa v súvislosti s covidom nehovorí príliš často.

Medzi najbežnejšie príznaky nového koronavírusu patria horúčka, suchý kašeľ, únava či strata čuchu a chuti.

Stále častejšie však lekárske štúdie potvrdzujú, že mnoho ľudí sa s úplne prvým príznakom stretáva na toalete.

O problémoch s tráviacim systémom sa v súvislosti s covidom nehovorí príliš často. Väčšinou je tento príznak označovaný za menej obvyklý, podobne ako napríklad zápal spojoviek, bolesť hlavy či bolesť v krku.

V časopise American Journal of Gastroenterology však publikovali štúdiu, o ktorej závere píšu Novinky. Tá skúmala niekoľko stoviek pacientov s koronavírusom, všetci pritom mali ľahký priebeh.

Vedci odhalili, že celá štvrtina z nich mala len zažívacie problémy, ďalšia tretina vedľa zažívacích ešte aj dýchacie komplikácie. Zhruba u pätiny ľudí sa ako vôbec prvý príznak objavila hnačka.

To inými slovami znamená, že drvivá väčšina zo sledovaných pacientov skutočne zaregistrovala jeden z prvých príznakov ochorenia COVID-19 na toalete.

Aj vedci zo Stanfordovej univerzity v Kalifornii tiež konštatovali, že problémy tráviaceho systému sú častým prejavom, ktoré sprevádza koronavírus.

Ďalšia štúdia vedcov z Pekingu dokonca gastrointestinálna komplikácia odhalila u 79 percent ľudí trpiacich koronavírusom.

Medzi ďalšie príznaky, na ktoré by si ľudia mali dávať v súvislosti s koronavírusom pozor, patrí okrem vyššie uvedených aj vyrážka na tele alebo farebné zmeny na prstoch rúk alebo nôh.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti