Nové pozitívne správy o očkovaní z Izraela: Počet hospitalizovaných seniorov klesol o 60 percent

Covid zoznamovanie 1 KOMPLET_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

V krajine zaočkovali už 2,5 milióna obyvateľov. Viac ako milión ľudí dostalo aj druhú dávku.

Izrael je v boji proti koronavírusu zdá sa najúspešnejší na svete. V počte zaočkovaných obyvateľov sú na prvom mieste. A prináša to aj výsledky. Veľký úspech zaznamenali najmä v prípade rizikovej skupiny ľudí starších ako 60 rokov. Ich hospitalizácia za tri týždne od spustenia očkovania v krajine klesla o 60 percent.

V Izraeli zaočkovali už 2,5 milióna ľudí, druhú dávku vakcíny dostalo 1,1 milióna obyvateľov. Vakcína od Pfizeru má podľa expertov dopad na situáciu v krajine približne po mesiaci od prvej dávky. V Izraeli hlásia zlepšenie už po troch týždňoch, uviedol The Times od Israel.

Podľa zdravotníckych dát sa pokles hospitalizovaných prejavil po 18. dni od podania prvej dávky vakcíny a 23. deň, dva dni po podaní druhej dávky, klesá hospitalizácia u ľudí vo veku nad 60 rokov o 60 percent. Analýza sa zakladá na pozorovaní 50 777 ľudí.

Izrael už očkuje mladých ľudí od 16 rokov. Maturanti by tak mohli dokončiť školu

Obavy zo zavlečenie navých variantov vírusu

Izraelská vláda rozhodla v nedeľu o takmer úplnom uzavretí hlavného medzinárodného letiska v krajine. Dôvodom sú obavy zo zavlečenia nových variantov koronavírusu, informovala agentúra DPA.

„Dnes uzatvárame Medzinárodné letisko Bena Guriona (pri Tel Avive). Žiadna krajina ešte neurobila to, čo ideme urobiť my," povedal premiér Benjamin Netanjahu na nedeľňajšej schôdzi vlády.

Podľa Netanjahua sa "hermeticky uzavrie" vzdušný priestor Izraela a výnimky sa budú poskytovať len vo veľmi výnimočných prípadoch. Povolené budú humanitárne lety za účelom prepravy chorých a pohrebu, a tiež preprava nákladov.

Toto opatrenie má podľa neho zamedziť zavlečeniu nových mutácií koronavírusu, ktoré sa v posledných mesiacoch objavili v rôznych častiach sveta. Platiť má predbežne od rána 26. januára do konca mesiaca. Nariadenie však musí ešte schváliť parlament.

Premiér zároveň zdôraznil nevyhnutnosť čo najrýchlejšieho priebehu očkovacej kampane, v rámci ktorej už bolo zaočkovaných viac ako 80 percent Izraelčanov vo veku nad 60 rokov.

Izrael momentálne zažíva v poradí už tretí lockdown, ktorý má platiť minimálne do 31. januára. Počet nakazených je však stále vysoký: v krajine aktuálne evidujú vyše 75 000 aktívnych prípadov infekcie.


JERUZALEM/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.