Podľa Borisa Johnsona je britská mutácia aj smrteľnejšia. Čo hovoria prvé štúdie?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Britský premiér to povedal minulý týždeň.

Prvé vedecké dôkazy naznačujú, že mutácia koronavírusu, ktorá sa prvýkrát objavila v Londýne a na juhovýchode Británie, môže byť smrteľnejší, než pôvodná varianta. V piatok (22. 1.) to uviedol tamojší premiér Boris Johnson.

Zatiaľ čo pri nákaze pôvodnou verziou umieralo v priemere desať ľudí z tisíc, u novej mutácie, ktorá je teraz v Británii už väčšinová, je to však 13 až 14 ľudí.

Treba však dodať, že varovania o vyššej úmrtnosti novej varianty sú zatiaľ predbežné. Ich autorom je poradná skupina britskej vlády NERVTAG (New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group), píše BBC.

Tá zrealizovala alebo nechala uskutočniť niekoľko nezávislých analýz jedného súboru dát získaného z britských nemocníc. Na vyššej smrtnosti sa zhodli všetci.

Podľa záverov NERVTAG-u je „realistická možnosť", že má nová varianta vyššiu smrtnosť. Výraz „realistická možnosť" pritom znamená istotu asi 40 až 50 percent.

Možnou slabinou tejto istoty je, že vedci analyzovali len osem percent všetkých úmrtí, a tak táto vzorka nemusí byť reprezentatívna.

Napriek tomu obmedzeniu však bola pomerne veľká. Vedci totiž analyzovali dve 15-tisícové skupiny prípadov. Jedna mala pôvodnú variantu vírusu, druhá novú, zmutovanú variantu. Z prvej skupiny zomrelo 64 osôb, z druhej 104.

Ako je to možné a čo presne vírus robí smrteľnejším, zatiaľ tiež nie je jasné. Napriek tomu už prvé analýzy naznačili, že je u novej varianty o niečo vyššia takzvaná vírusová nálož u nakazených, s tou je spravidla spojený aj ťažší priebeh ochorenia.

LONDÝN/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.