Izraelskí vedci prišli so skvelou správou: Vakcína od Pfizeru je ešte účinnejšia, než sa očakávalo

profimedia-0586058472.jpg
Zdroj: TASR/AP/Tsafrir Abayov

Prekvapivo pozitívne účinky si vedci všimli aj u ľudí, ktorí zatiaľ dostali iba prvú dávku vakcíny.

Izrael, ktorý je v najpokročilejšom štádiu očkovania obyvateľstva, prichádza s prvými pozitívnymi poznatkami o účinnosti vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Údaje zozbierané v dvoch rôznych analýzach ukázali zásadný pokles nakazených a hospitalizovaných už po prvej očkovacej dávke. Látka od Pfizeru navyše po druhej injekcii funguje lepšie, než sa očakávalo. Píše o tom portál New York Times.

Odborníci však okrem nadšenia poukazujú aj na fakt, že ide o predbežné výsledky. Prvú štúdia zverejnila v pondelok Izraelská zdravotná organizácia (Maccabi Healthcare Services). Tá sa zamerala na pomerne veľkú vzorku 128 600 očkovaných, z ktorých sa po týždni od vpichnutia druhej dávky vakcíny nakazilo koronavírusom iba 20 ľudí, čo je iba zlomok percenta.

K podobným záverom dospela aj analýza ministerstva zdravotníctva, ktoré malo k dispozícii údaje od 428-tisíc občanov, ktorí už dostali obidve dávky vakcíny. Z nich za prvý týždeň ochorelo na COVID-19 iba 63.

Prvé údaje z Izraela tak naznačujú, že účinnosť očkovania by mohla presahovať 95 percentnú hranicu, ktorú na základe klinických testov uvádza výrobca.

Prekvapivo pozitívne účinky si vedci všimli aj u ľudí, ktorí zatiaľ dostali iba prvú dávku vakcíny. V najviac ohrozených skupinách vďaka tomu dochádza k znižovaniu počtu prípadov nákazy s ťažkým priebehom ochorenia.

Izraelská zdravotná organizácia zaznamenala po troch týždňoch od zaočkovania prvou dávkou pokles hospitalizovaných ľudí vo veku nad 60 rokov až o 60 percent. Ukázalo sa to na vzorke 50 777 sledovaných pacientov. Informoval portál denníka Times of Izrael.

Štatistiky okrem toho poukazujú na vysokú účinnosť prvej dávky. Medzi 13 a 21 dňom po prvej injekcii sa znížil medzi očkovanými počet nakazených o 60 percent. Tieto údaje vyvracajú obavy, ktoré vznikli po zverejnení prvých výsledkov vakcinačnej kampane. Zdravotnícki odborníci minulý štvrtok uviedli, že po dvoch týždňoch od podania prvej dávky funguje vakcína iba pri tretine prípadov, oproti sľubovaným 52 percentám.

Izrael očkuje najrýchlejšie na svete. Podľa aktuálnych údajov dostalo prvú dávku vakcíny už 40 percent Izraelčanov. Napriek optimistickým správam o účinnosti vakcíny je pandemická situácia v krajine vážna. Podobne ako veľa iných krajín, aj Izrael čelí silnej vlne nákazy britskou mutáciou koronavírusu. Krajina v nedeľu zastavila leteckú dopravu a hermeticky sa uzavrela. Mimoriadny stav krajine platí do konca januára a vláda čaká na ideálny moment, keď sa vakcinácia prejaví naplno a bude možné uvoľnenie opatrení.


JERUZALEM/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.