Island začal ako prvý vydávať vakcinačné pasy. Výhody si ich držitelia tak skoro neužijú

sopka.mp4

V Európskej únii najviac podporuje zavedenie potvrdení o očkovaní Grécko a Portugalsko.

Island sa stal prvou krajinou, ktorá začala vydávať "vakcinačné cestovné pasy". Certifikáty majú uľahčiť cestovanie ľuďom, ktorí už dostali obidve dávky vakcíny proti koronavírusu. Informoval o tom portál Medicalxpress.

Téma vakcinačných pasov rezonuje aj v Európskej únii. Viaceré krajiny uvažujú, že by pred letnou turistickou sezónou mohli zaviesť očkovacie certifikáty, ktoré by platili v rámci shengenského priestoru.

Všeobecne však zatiaľ prevláda názor, že najskôr je potrebné dosiahnuť pokrok v očkovaní a zabezpečiť, aby nedošlo k diskriminácii nezaočkovaných ľudí. Väčšina krajín sa tak do zavedenia vakcinačných pasov nehrnie.

Na Islande má na certifikát aktuálne nárok 4800 ľudí, ktorí už dostali aj druhú dávku vakcíny. O potvrdenie o očkovaní v elektronickej podobe si ľudia môžu požiadať prostredníctvom internetovej stránky, ktorú spustili minulý štvrtok.

„Cieľom je uľahčiť pohyb medzi krajinami, aby jednotlivci mohli pri hraničných kontrolách predložiť osvedčenie o očkovaní a boli tak oslobodení od obmedzujúcich opatrení v súlade s pravidlami danej krajiny." uviedlo islandské ministerstvo zdravotníctva.

Island síce zaviedol očkovacie pasy ako prvý, no zatiaľ to pre jeho obyvateľov neprináša žiadne výhody. Ich platnosť totiž zatiaľ neuznáva žiadna krajina. To sa však zrejme čoskoro zmení. Islandská vláda oznámila, že do krajiny budú mať povolený vstup bez kontroly iba držitelia vakcinačných pasov.

V Európskej únii najviac podporuje zavedenie potvrdení o očkovaní Grécko a Portugalsko, teda krajiny, ktoré ťažia z turistického ruchu. Ľudia, ktorí sa budú môcť preukázať certifikátom, by podľa ich predstáv mali mať neobmedzený prístup do všetkých štátov EÚ.

REYKJAVÍK/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti