Maduro propaguje zázračné kvapky proti COVID-u, vlastný liek ponúka aj spoluvynálezca novičoku

Max Drobný (Tobias Král) je Alexov syn.
Zdroj: Profimedia.sk

Najnovšia konšpiračná teória z Pekingu hovorí, že SARS-COV-2 unikol z amerického laboratória.

Čínska vláda čelí rastúcej kritike za postup, ktorý zvolila na začiatku pandémie koronavírusu. Západné veľmoci ju obviňujú z manipulácie s informáciami. Objavujú sa aj dôkazy o nižšej účinnosti čínskej vakcíny. Peking všetko odmieta a šíri vlastný príbeh o tom, kde vznikol koronavírus a ktoré vakcíny sú účinné.

Obavy čínskej vlády zo straty kontroly verejnej mienky sa podľa analytikov ešte zintenzívnili po príchode medzinárodného vedeckého tímu, ktorý má vo Wu-chane preskúmať pôvod vírusu SARS-COV-2. Píše o tom agentúra AP.

Vo vec pôvodu vírusu má Čína jasno - COVID unikol z marylandského laboratória Fort Detrick v Spojených štátoch. Tá v minulosti slúžila ako centrum pre vývoj biologických zbraní, než boli v roku 1975 zakázané. Čínska konšpiračná teória má jeden vážny nedostatok - chýbajú dôkazy. Napriek tomu sa šíri v čínskych štátnych médiách a úspech zaznamenala aj na sociálnych sieťach, kde si o nej za týždeň prečítalo 1,5 miliardy ľudí.

Čína sa zamerala aj na spochybňovanie bezpečnosti a účinnosti vakcín, ktoré sa používajú v Európe. Minulý týždeň napríklad štátne médiá upozornili na 23 úmrtí pri testovaní vakcíny Pfizer a BioNTeech. Tieto úmrtia však nemali s očkovaním žiadnu spojitosť.

Maduro propaguje "zázračné" kvapky proti COVIDU

Viacero zdravotníckych expertov spochybnilo tvrdenia venezuelského prezidenta Nicolása Madura o "zázračnom" lieku, ktorý podľa neho dokáže úplne vyliečiť ochorenie COVID-19. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters a americká spravodajská televízia CNN.

Maduro v nedeľu vo venezuelskej štátnej televízii informoval o perorálnom roztoku Carvativir, ktorý podľa neho bez vedľajších účinkov "stopercentne neutralizuje (ochorenie) COVID-19". Liek je známy aj ako „kvapky Josého Gregoria Hernándeza". Maduro zámerne spomenul meno venezuelského lekára, ktorý je v krajine uctievaný za starostlivosť o chudobných počas pandémie španielskej chrípky.


Podľa Madura bolo nové liečivo podrobené "deväťmesačnému obdobiu výskumov, pokusov a klinických skúšok". Dodal, že kvapky dokážu vyliečiť aj pacientov s ťažkým covidom.

„Desať kvapiek pod jazyk, každé štyri hodiny, a nastane zázrak," tvrdil Maduro. Zároveň dodal, že tamojšie zdravotné úrady lieku udelili povolenie na hromadnú výrobu, s ktorou chce krajina podľa prezidentových slov začať ešte tento týždeň, píše CNN.
Lekári však zdôrazňujú, že Madurove tvrdenia nie sú vedecky potvrdené, približuje Reuters. Agentúra zároveň upozorňuje, že Maduro neposkytol nijaké informácie o zložení kvapiek ani dokumenty z vedeckého výskumu.

Vedec, ktorý predával novičok zločincom, ponúka liek proti koronavírusu

Jedným z mnohých vedcov, ktorí sa snažia vyrobiť liek proti koronavírusu, je aj ruský biochemik Leonid Rink. Muž s kontroverznou minulosťou, ktorého meno je spojené najmä s vývojom nervovo paralytickej látky novičok. Tá sa stala obľúbeným nástrojom ruských špiónov. Píše o tom portál New York Post.

Rink dal svojmu novému lieku názov Immofon. Ide o antivirotikum, ktoré má údajne schopnosť zastaviť šírenie koronavírusu v tele. Liek podľa Rinka zaberá proti vírusovým infekciam a pomáha obnoviť imunitné bunky pacientov. Dodal, že Immofon vyskúšal na 700 dobrovoľníkoch, z ktorých „nikto nezomrel, ani sa jeho stav nezhoršil".

Immofon je kombináciou dvoch starších liekov proti lepre a ďalšej zlúčeniny, ktorá pomáha zlepšiť metabolizmus. Prípravok by mal okrem koronavírusu účinkovať aj proti reumatoidnej artritíde, alergiám, leukémii a pľúcnym chorobám. Liek už vraj v súčasnosti čaká na certifikát.

Biochemik Rink vo svet nemá práve najlepšiu povesť. V polovici 90. rokov 20. storočia bol odsúdený za predaj "nešpecifikovaných vojenských nervovo paralytických látok zločincom". Rink neskôr tvrdil, že obchod prebiehal pod dohľadom ruskej tajnej služby FSB.

PEKING, CARCAS, MOSKVA/ TASR, kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti