Primátori hovoria o nezrovnalostiach dát z prvého kola skríningu

19 Cestovanie v case korony .transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Tvrdia, že majú iné čísla.

Niektorí primátori poukázali na rozdiely medzi dátami skríningového testovania na koronavírus od samospráv a tými, ktoré prezentoval v utorok (26. 1.) premiér Igor Matovič.

Podotýka, že na jeho zorganizovanie zostáva len niekoľko dní a sú oprávnené obavy, či ho samosprávy dokážu zrealizovať v nastavenom štandarde. „Pri predchádzajúcom kole testovania totiž od pondelka do stredy bola kompletne obsadená kapacita všetkých MOM, čo výrazne znížilo víkendový nápor na testovacie miesta. Nevieme pritom ani to, aké dáta boli použité pre určenie pozitivity, pretože priebežné výsledky z našich odberových miest vykazovali výrazne nižšie čísla," uviedol Vallo.

Rozhodnutie vlády o okresoch, v ktorých má byť druhé kolo plošného testovania, bolo podľa mesta Bratislava politickým rozhodnutím.

Kežmarok

Opozičný poslanec a primátor Kežmarku Ján Ferenčák hovorí, že to nepridáva vláde na dôvere. Podotkol tiež, že zástupcovia samospráv a Únie miest Slovenska sa chceli stretnúť s vládou ešte pred prezentovaním výsledkov a hovoriť o ďalšom postupe, no premiér informoval o dátach skôr. Podpredseda Hlasu-SD Richard Raši dodal, že rozhodovať o tom, ktoré okresy sa budú testovať v druhom kole, mali odborníci na základe relevantných dát.

Ferenčák tvrdí, že premiér pri prezentovaní dát v utorok (26. 1.) zavádzal a jeho čísla sa nezakladali na pravde. Tvrdí, že v Kežmarku mali iné dáta a iný podiel pozitivity občanov. Hovorí, že na základe tabuľky premiéra mali 382 pozitívnych, pričom na odberných miestach ich evidujú len 303.

Pýta sa teda, kde sa vzalo tých 79 pozitívnych navyše. Dodal, že po tlačovej konferencii premiéra sa mu ozvali ďalší zástupcovia samospráv, že čísla nesedia ani im. "Neviem, či je to amaterizmus alebo zámer," podotkol.

Uviedol tiež, že v okrese Kežmarok evidujú aj obce, ktoré mali mieru pozitivity nad tri percentá. V súvislosti s ďalším kolom testovania povedal, že samosprávy stále nevedia, ktorých okresov sa to bude týkať. Podľa neho odborníci by mali rozhodnúť o tom, koho testovať v druhom kole.

Žiar nad Hronom

V zozname tzv. červených okresov sa nachádza aj Žiar nad Hronom. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž tvrdí, že je problematické organizovať testovanie, ak mestu chýbajú jasné dáta o tom, koľko testov bude potrebné urobiť.

„Skresľoval to dlhý časový úsek, počas ktorého sa mohli dať ľudia testovať. V Žiari nad Hronom sú tri odberové miestnosti, ktoré nie sú v našej réžii. Časť ľudí možno testovanie odmietla a sú tu ľudia, ktorí už ochorenie prekonali," vysvetlil.

Samospráva nakoniec kapacitu odberových miestností nastavila na 12-tisíc ľudí, zohľadnila pritom aj možný záujem ľudí zo susedných obcí.

„Pokiaľ budeme musieť robiť ďalšie skríningové testovanie, určite to nebude v takomto rozsahu. Nebudeme riskovať prostriedky mesta na to, aby sme skončili rovnako," poznamenal Baláž s tým, že mesto v ďalšom testovaní celkom určite otvorí menší počet odberových miestností.

Pozrite si video, na ktorom premiér hovorí predbežné výsledky.


SLOVENSKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.