Ktoré príznaky sú častejšie pri britskej mutácii? Vedci ich pomenovali niekoľko

reklamaciapomnika_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Tieto rozdiely nie sú veľké, pohybujú sa vždy maximálne v niekoľkých percentách.

Príznaky u ľudí nakazených covidom-19 sa podľa britského prieskumu líšia podľa toho, či pacientov zasiahla britská varianta alebo pôvodný covid.

Ti s britskou variantou majú častejšie kašeľ, bolí ich v krku, sú unavení a majú horúčku. Strata chuti a čuchu je u nich, naopak, menej častá.

Uviedol to v správe Britský štatistický úrad (ONS), ktorý cituje BBC. Dýchavičnosť, bolesť hlavy a problém s trávením sú rovnako časté u oboch variánt.

Tieto rozdiely nie sú veľké, pohybujú sa vždy maximálne v niekoľkých percentách, štatisticky sú však podľa správy ONS významné. Prieskum bral do úvahy pacientov s covidom od 15. novembra minulého roka do 16. januára.

Takzvaná britská varianta B.1.1.7, ktorá sa prvýkrát objavila na juhovýchode Anglicka v decembri minulého roka, je výrazne nákazlivejšia, odhaduje sa, že o 30 až 70 percent.

Podľa britskej vlády je naviac tiež možno o 30 percent smrtonosnejšia ako pôvodný kmeň, vedci však toto tvrdenie zatiaľ skôr odmietajú a odvolávajú sa na nedostatočný rozsah skúmaných dát.

Naopak, už sa ukázalo, že všetky v Európe schválené vakcíny by proti tejto variante mali byť podobné účinné ako proti pôvodnému „divokému" vírusu.

LONDÝN/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti