Vlastný gól Bruselu: Schválenie 6 dávok z jednej ampulky od Pfizeru očkovanie nakoniec ešte predĺži

Demi Moore
Zdroj: TASR/Robert Michael/dpa via AP

Z nemeckých očkovacích centier pribúdajú sťažnosti, že lekári často dokážu dokážu získať z jednej ampulky iba päť dávok.

Čerpanie šiestich dávok vakcíny Pfizer/BioNTech z jednej ampulky miesto pôvodne plánovaných piatich, malo podľa politikov zvýšiť počet očkovaných ľudí o pätinu. Podľa nemeckých médii sa však ukázalo, že nadšenie bolo predčasné. Výrobca totiž tento fakt využil na zníženie dodávok o 20 percent.

Americký farmaceutický gigant Pfizer sa pri tom odvoláva na znenie zmluvy, ktorú pre 27 krajín Únie dohodla Európska komisia. Očkovaných tak nakoniec môže byť ešte menej, ako bolo v pôvodnom pláne. Píše o tom portál France 24.

Pfizer to vysvetlil tým, že „vždy vychádza z počtu dávok a nie z počtu ampuliek". Vláda v Paríži na to reagovala vyhlásením, že objednané množstvo ampuliek by malo byť dodané bez ohľadu na počet dávok. „Dodávky prichádzajú v ampulkách. Otázka počtu dávok v ampulke pri tom pre firmu nič nemení," uviedol Clément Beaune, francúzsky štátny tajomník.

Z nemeckých očkovacích centier pribúdajú sťažnosti, že lekári často dokážu dokážu získať z jednej ampulky iba päť dávok, a nie šesť. Krajské ministerstvo zdravotníctva v spolkovej krajine Durínsko dokonca hovorí o polovici prípadov.

Dôvodov je viacero. Patrí k nim napríklad rôzny obsah vakcíny v ampulke. Na jedno očkovanie sa použije 0,3 mililitra vakcíny. Aby sa dalo získať 6 dávok, využiť treba každú kvapku. Závisí to aj od zručností jednotlivých zdravotníkov. Ďalším problémom sú nevhodné injekčné striekačky, v ktorých sa po očkovaní zachytáva významné množstvo vakcíny. Nemecký BioNTech tvrdí, že na to upozorňoval už dávnejšie a pre tento účel dal k dispozícii 50 miliónov špeciálnych striekačiek, ktoré predáva za výrobné ceny.

Spolkové úrady zatiaľ nedokázali povedať, koľko špeciálnych striekačiek chýba a aké by boli dodatočné náklady na ich zabezpečenie.

Všetko nasvedčuje tomu, že očkovacia kampaň občanov EÚ bude trvať ešte dlhšie, ako sa predpokladalo, keď sa počítalo s piatimi dávkami vakcíny v jednej fľaštičke. Podľa televízie ARD môže byť zaočkovaných nakoniec dokonca o 17 percent menej.

BERLÍN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.