Celosvetový počet obetí koronavírusu dosiahol nový denný rekord. Krajiny pritvrdzujú opatrenia

Predseda vlády a líder OĽaNO Igor Matovič
Predseda vlády a líder OĽaNO Igor Matovič Zdroj: shutterstock/Tomas Ragina

Nové mutácie vírusu sa už rozšírili do desiatok krajín.

Na koronavírus zomrelo za jeden deň celosvetovo 18-tisíc ľudí, čo je doteraz najviac. Vakcinácia obyvateľstva síce pomaly napreduje, no výrazný efekt zatiaľ nepriniesla. S výnimkou Izraela, ktorý už zaočkoval takmer polovicu obyvateľstva, sa iba minimum krajín dostalo za hranicu 10 percent zaočkovaných občanov.  Píše o tom agentúra AFP.

Situáciu navyše komplikujú problémy s dodávkami vakcíny, ktoré vyvolali nejasnosti ohľadom zmlúv medzi farmaceutickými firmami a Európskou komisiou. Čoraz viac nových prípadov nákazy majú na svedomí nové varianty koronavírusu, najmä britská a juhoafrická mutácia.

Vlády jednotlivých krajín na to reagujú sprísnením opatrení. Ľudia sú už z nekonečných obmedzení unavení, najviac to vidieť v krajinách ako Holandsko či Libanon, ktoré už niekoľko dní zažívajú násilné protesty.

Zdroj: Our World In Data

Nové opatrenia sa najčastejšie týkajú cestovania. Fínsko zrušilo všetky lety s výnimkou tých nevyhnutných, Nórsko oznámilo, že od piatka zatvára hranice. Portugalsko prerušilo leteckú dopravu s Brazíliou, ktorá je jedným z ohnísk nového variantu koronavírusu a Izrael zatvoril hraničné priechody s Jordánskom a Egyptom.

Nové mutácie vírusu sa už rozšírili do desiatok krajín. Najrozšírenejší britský variant evidujú v 70 štátoch, druhý najčastejší juhoafrický variant sa objavil v 31 krajinách.

Nový denný rekord v počte obetí sa zastavil na čísle 18 340 obetí a bol zaznamenaný v utorok. Negatívny trend potvrdili aj údaje za celý týždeň (20. - 26.januára) keď priemerný počet obetí za jeden deň dosiahol 14-tisícovú hranicu. 

Pandémia si už celosvetovo vyžiadala 2,2 milióna životov a koronavírusom sa doteraz nakazilo 100 miliónov ľudí.

PARÍŽ/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.