Schválené: EÚ bude využívať aj vakcínu od spoločnosti AstraZeneca

1801_Reflex_18_01_P20_Po_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR/Gareth Fuller/Pool via AP

Európska agentúra pre lieky ju schválila.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok podmienečne schválila na použitie v členských štátoch EÚ vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. Lieková agentúra to oznámila na svojom účte na Twitteri.

Vakcína je určená pre dospelých od 18 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii.

Svetu predstavili ďalšiu vakcínu proti koronavírusu. Má však účinnosť iba 66 percent

Bezpečnosť a účinnosť vakcíny bola skúmaná v štyroch klinických skúšaniach (prebiehajúcich v Spojenom kráľovstve, Brazílii a Južnej Afrike), ktoré dohromady zahŕňali približne 24 000 ľudí. Tento počet prípadov nie je dostatočný na výpočet účinnosti. Účinnosť bola stanovená len z tých účastníkov, ktorí dostali dve rovnaké dávky vakcíny s odstupom 4 až 12 týždňov. Klinické skúšania tak preukázali, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov ochorenia COVID-19 o 59,5 % u ľudí ktorí dostali vakcínu oproti kontrolnej skupine, uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 4 až 12 týždňov. Najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a citlivosť v mieste vpichu, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, únava, zimnica, horúčka a nevoľnosť.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.