Profesionálny záchranár leží už mesiac v nemocnici. Smrtiaci vírus ho pripútal na lôžko

1Kritická situácia v DSS v Košiciach pokračuje
Zdroj: TV Markíza,

Denne vyrážal do terénu, aby zachraňoval životy iných, teraz potrebuje pomoc on sám.

Peter Vízváry bol v službe, s kolegami išiel k pacientovi na tretie poschodie, keď mu prišlo nevoľno. Mal zvláštny pocit, aký ešte nikdy nezažil. „Jednoducho ma na prvom poschodí ako keby stiahlo, ako by mi naložili tristo kíl na chrbát, nevládal som. Musel som zastaviť a postupne sa vydýchať,“ opisuje situáciu Peter.

Deň predtým si robil test na koronavírus, bol negatívny. Keď prišiel zo služby domov, test zopakoval, no už s pozitívnym výsledkom. Ledva lapal po dychu.

Prečítajte si aj: Vo štvrtok odhalili 2581 prípadov koronavírusu, počet úmrtí sa zvýšil o 84

Koncom decembra tak urýchlene previezli tohto 48-ročného záchranára do nemocnice. Tam sa jeho stav ako-tak zlepšil. Vedel, že je v dobrých rukách a bol pokojný. Za dva dni sa to však zmenilo. Nevedel sa nadýchnuť a lekári mu zistili chronické poškodenie pľúc. „Na život mi zostalo osem percent pľúcnej kapacity. 92 percent zničil zápal,“ hovorí.

Peter zo dna na deň vypadol z bežného života a skončil na ARO. Tam sa začal tvrdý boj o život. Prešiel si peklom. Dvanásť dní bol na umelej pľúcnej ventilácii. Tá mu zachránila život.

Aký je jeho aktuálny stav a koľko pobudne ešte v nemocnici, sa dozviete z reportáže Romana Ruttkaya.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti