Na Slovensku sme už mali mať pol milióna dávok. Realita je úplne iná

Max
Zdroj: TASR/AP

Firmy hlásia výpadky.

Podľa pôvodných dohôd s dodávateľmi vakcín k nám malo prísť v januári a februári pol milióna vakcín. Firmy hlásia výpadky dodávok a termíny sa posúvajú. Zatiaľ prišlo zhruba 220 000.

„Dnes má prísť ešte jedna dodávka, predpoklad na mesiac február je 250 000 dodávok. Momentálne sa prispôsobujeme tomu, ako tieto dávky prichádzajú, čo sa týka meškania dávok, rieši sa to na centrálnej úrovni z hľadiska EÚ,“ hovorí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Prečítajte si aj: AstraZeneca poputuje aj na Slovensko. Podľa Krajčího očakávame vo februári vyše 200-tisíc dávok

Slovensko najprv objednalo 3,4 milióna vakcín od Pfizer-BioNtech aj Moderny. Počet sme dodatočne navýšili na bazáre o takmer dvojnásobok. Momentálne prebieha proces ďalšieho navýšenia.

„Vakcín od týchto dvoch firiem máme dostatok, len treba držať palce týmto firmám, aby stačili vyrábať,“ povedal premiér Igor Matovič.

Európska únia v piatok rozhodla o registrácii ďalšej vakcíny od AstraZenecy. Od tejto firmy už máme zazmluvnených 3,6 milióna dávok. Taktiež však dochádza k posunu termínov dodania. Zrejme aj preto ministerstvo aktuálne opäť navýšilo počty všetkých dostupných vakcín.

O koľko ju navýšili a ako vyzerá očkovanie v číslach, sa dozviete z reportáže Miroslavy Ondrejčíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Plán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.