Čo nás čaká, ak sa spustí COVID automat? S uvoľňovaním nerátajte a zvyknite si na testovanie

Podľa epidemiológa treba automat buď sprísniť, alebo odložiť.

COVID automat schválila vláda ešte v polovici decembra, no stále nevstúpil do platnosti. Premiér Igor Matovič sľúbil, že po dvoch kolách plošného skríningu sa tak už stane. Od 8. februára by sme sa mali začať riadiť na základe dokumentu, ktorý presne určuje, za akých okolností sú zavedené jednotlivé obmedzenia a opatrenia. Dokument definuje šesť stupňov varovania. Jednotlivé okresy sú do stupňov zaradené podľa počtu pozitívnych prípadov, hospitalizovaných a reprodukčného čísla.

Celý dokument si môžete pozrieť TU.

Aj v relácii Na telo Matovič potvrdil, že presadzuje, aby bol COVID automat spustený. Minister zdravotníctva Marek Krajčí je skeptický. Lockdown podľa neho zatiaľ nezaberá a COVID automat by mohol situáciu zhoršiť.

Pozreli sme sa, čo by pre nás platilo, ak by sa automat spustil 8. februára.

V čiernej fáze by sme pokračovali v lockdowne

Väčšina okresov by sa vzhľadom na zlú epidemickú situáciu ocitla v čiernej alebo bordovej fáze. K veľkému uvoľneniu by teda aj tak nedošlo. V čiernej fáze platia rovnaké pravidlá, aké máme zavedené teraz. Teda pokračoval by zákaz vychádzania mimo svoj okres. Zatvorené by boli lyžiarske strediská, školy, obchody okrem prevádzok predávajúcich potraviny a drogériu, zakázané by boli hromadné podujatia, oslavy a bohoslužby by boli povolené pre najviac šesť ľudí.

Aj pri vstupe do práce by sa zamestnanci museli preukázať negatívnym testom, ktorý by platil sedem dní. Minister Krajčí vysvetlil, že keď sa dáte otestovať v utorok (2. 2.) a od budúceho pondelka (8. 2.) budeme v čiernej fáze automatu, zamestnancovi bude test platiť sedem dní, teda do 9. februára. Ak bude musieť ísť do práce aj 10. februára, už si bude musieť urobiť nový test. Testovanie teda bude musieť podstupovať každý týždeň, kým sa situácia nezlepší a nepresunieme sa do bordovej fázy, kedy už negatívny test na vstup do zamestnania nepotrebujete.

V bordovej fáze by boli síce otvorené niektoré obchody, školy a prevádzky, no na vstup do nich budete potrebovať negatívny test nie starší ako sedem dní. Otvorené by boli napríklad lyžiarske strediská, múzeá či galérie.

Z COVID automatu vyplýva, že plošné testovanie bude pokračovať, hoci koaličné strany SaS, Za ľudí aj Sme rodina už s masovým testovaním nesúhlasia.

Testovanie má zmysel, ak je pravidelné

Práve dĺžka platnosti testu je podľa epidemiológa z Inštitútu zdravotných analýz Martina Pavelku kľúčová.

„Zmysel plošného testovania je vtedy, keď je tam vysoká frekvencia. Frekvencia je najdôležitejšia. Ak to budeme robiť každých päť až sedem dní, tak znížime reprodukčné číslo pod 1. Je irelevantné, že istý segment ľudí antigénové testy neodhalia. Úlohou testu nie je určiť diagnózu každému Slovákovi a Slovenke. Úlohou testu je celopopulačne znížiť reprodukčné číslo pod 1,“ vysvetľuje Pavelka.

Človek, ktorý musí chodiť do práce, alebo sa stará o blízku osobu, by sa mal testovať každých päť až sedem dní. Ľudia, ktorí ostávajú doma a okrem obchodu nikam nechodia, sa testovať nemusia.

Podľa Pavelku by si preto samosprávy mali ponechať čo najvyšší počet mobilných odberových miest, aby mali ich občania jednoduchý prístup k antigénovým testom. Prekvapuje ho preto postoj Richarda Sulíka či Veroniky Remišovej, ktorí odmietajú ďalšie masové testovanie. Bez neho nebude možné uvoľňovanie podľa COVID automatu, ktorý schválili všetky koaličné strany.

Stále nevieme, kedy automat spustia

Stále je otázne, ako nápad s automatom dopadne a či ho 8. februára zapneme. Krajčí pred rokovaním vlády v pondelok (1. 2.) vyhlásil, že lockdown nezaberá a opatrenia by sa preto mohli ešte viac sprísňovať. „Situácia začína byť veľmi vážna napriek všetkým opatreniam, ktoré sme momentálne urobili. Uvidíme, ako nám zaberie testovanie, ktoré sme realizovali,“ komentoval.


Zvolal preto Pandemickú komisiu, ktorá bude debatovať aj o sprísnení COVID automatu. Pavelka pripúšťa, že jedným z riešení je sprísniť hraničné pásma v automate. Či je to dlhodobé riešenie, pochybuje.

„To, čo my potrebujeme, je systém bariér, ktorý nepustíme a to musíme mať, až kým nebudeme mať zaočkovanú veľkú časť populácie. COVID automat vidím ako dobré dielo pre staré kmene SARS-CoV-2, nie pre ten anglický,“ hovorí epidemiológ.

„Keď sa situácia zlepší, uvoľníme a za jeden týždeň vyskočí reprodukčné číslo a sme naspäť tam, kde sme boli. Za jeden týždeň stratíme to, čo sme budovali lockdownom mesiac. To zažili v Írsku. V priebehu dvoch týždňov vyskočila prevalencia vírusu zo 16 na 46 percent. Rýchlosť šírenia anglického kmeňa je bezprecedentná. Bál by som sa robiť akékoľvek prestupy do iných fáz. Je to hazard,“ dodáva Pavelka.

Poukazuje aj na to, že okresy okolo Nitry ako Topoľčany, Partizánske či Dunajská Streda majú lockdown už vyše mesiaca, no stále neznížili reprodukčné číslo pod 1. Domnieva sa, že práve tam mohlo dôjsť k importu prvého prípadu britskej mutácie koronavírusu.

Stále nevieme, kde a koľko britskej mutácie na Slovensku máme. Krajčí avizoval, že nové testy, ktoré tento typ vírusu odhalia, nasadia do okresov, ktoré budú mať po skríningu vysokú pozitivitu. Úrad verejného zdravotníctva vie momentálne vyšetriť 1 600 pozitívnych vzoriek.

„Pretestujeme aj 115 januárových vzoriek, ktorými sa potvrdila pozitivita u osôb prichádzajúcich z Veľkej Británie. Výsledky tohto testovania budú predmetom diskusie na Pandemickej komisii vlády SR,“ informovala hovorkyňa hlavného hygienika Dáša Račková.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti