Doteraz nahlásili 453 podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti koronavírusu

Zmeny pri preukazovaní sa o negativite či prekonaní covidu
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ústav však zatiaľ neidentifikoval žiadne neočakávané reakcie, ktoré by spochybnili bezpečnosť vakcín.

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv doposiaľ nahlásili 453 podozrení na nežiaduce účinky v súvislosti s vakcínou proti ochoreniu COVID-19, z toho 25 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných.

Ako priblížila hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková z doterajších nahlásených podozrení bolo 450 hlásení na vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech a tri hlásenia na vakcínu COVID-19 Vaccine Moderna. Podotkla, že vakcínou od spoločnosti Moderna sa očkuje len posledných pár dní.

Štátny ústav pripomenul, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a po podaní môžu vyvolať reakcie. Nahlásené podozrenia sú podľa neho "obvyklé a v súlade so známymi nežiaducimi účinkami, ktoré sú uvedené aj v dokumentácii k lieku".

„Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie sú krátkodobé a nezávažné. Ide napríklad o bolestivosť v mieste vpichu, ktorá sa môže rozvinúť do bolesti ramena až končatiny, do ktorej bola vakcína podaná, zvýšenú teplotu až horúčku, zimnicu a triašku, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únavu, nevoľnosť a iné," komentovala s tým, že takéto hlásenia sú mierne či stredne intenzívne a do niekoľkých dní ustúpia.

Medzi podozreniami na závažné nežiaduce účinky hlásili štátnemu ústavu napríklad alergické reakcie, predkolapsový stav, synkopu, trombózu a anafylaktickú reakciu. Reakcie ústav vyhodnotil ako závažné, vyžadovali si aj lekárske ošetrenie. Po zásahu lekára však došlo k zotaveniu pacientov.

Štátnemu ústavu nahlásili aj jedno úmrtie. Išlo o 79-ročného pacienta vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia. K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli podľa ŠÚKL aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní - horúčka a slabosť.

Podozrenie na neúčinnosť vakcíny

Medzi závažnými hláseniami sa vyskytlo aj šesť podozrení na neúčinnosť vakcíny. Tieto hlásenia zaslali priamo spoločnosti Pfizer, pričom kauzalitu a závažnosť vzniknutých reakcií posudzuje v takomto prípade samotný držiteľ registrácie. V hláseniach bolo uvedené, že u pacientov sa po prvej dávke očkovania preukázal pozitívny výsledok antigénového, respektíve PCR testu.

„Vzhľadom na prvú dávku očkovania, časový interval medzi očkovaním a pozitivitou testu, sa nepredpokladá, že sa u pacientov vyvinula úplná imunitná odpoveď proti ochoreniu COVID-19. Z uvedených dôvodov nie je možné považovať tieto prípady za zlyhanie očkovania," uviedol ústav.

Zdroj: AP Photo/Ronald Zak

Ústav zatiaľ neidentifikoval žiadne neočakávané reakcie, ktoré by spochybnili bezpečnosť vakcín. Zdôraznil, že bezpečnostný profil vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 sa v mesačných intervaloch prehodnocuje aj na úrovni Európskej únie. Medzitým sa realizovala už aj prvá analýza bezpečnosti vakcíny Comirnaty.

Ústav dodal, že bezpečnostný profil vakcíny je v súlade s dokumentáciou k lieku a prínosy vakcíny vysoko prevyšujú všetky potenciálne riziká.

Vakcín zatiaľ nemáme dostatok, očkovanie ide pomaly. Viac sa dozviete v reportáži Tomáša Veleckého.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.